James Webb teleskobunda arıza yaşanıyor

Genel Oca 27, 2023 Yorum Yok
Bugüne kadar yapılmış en kuvvetli teleskop unvanını Meydan ve üretimi 20 yıldan Çok süren James Webb teleskobu ilim dünyasında dönüm noktası sayılabilecek cihan keşifleri yapmaya devam ediyor. Bununla Bir arada Vakit vakit arızalar da yaşanabiliyor.

James Webb arızalandı

Dünya’dan yaklaşık olarak 1,5 milyon kilometre uzaklıkta bulunan ve 10 milyar dolara mal olan teleskop, mikro meteor modülleri üzere kuvvetli Uzay şartlarına dayanacak biçimde tasarlandı. Yeniden de kimi arızaların önüne geçilemiyor.

NASA tarafından yapılan açıklamaya nazaran teleskobun yakın kızılötesi görüntüleme ve spektrograf – NIRISS modülünün arızalandığını ve uçuş sisteminin devir dışı bırakıldığını açıkladı. Modülü geliştiren Kanada Uzay Ajansı ve NASA sorunun kaynağını bulmak için Bir arada çalışıyor. Donanım kısmına rastgele bir zararın yansımadığı da belirtilmiş. Bir müddet NIRISS ile yapılan keşiflere Aralık verildiği lisana getirildi.

NIRISS modülü 4 farklı araştırma için kullanılıyor. Bir tanesi ötegezegenlerden gelen Fer sinyallerini tahlil ederek atmosferi oluşturan elementleri incelemek. Öteki görüş alanında Fazla yakın bulunan objeleri incelemek. Üçüncüsü Biricik bir seferde binlerce galaksiyi inceleyebilme ve sonuncusu da ötegezegen geçiş spektroskopisini incelemek. Bunların kimilerini tıpkı anda gerçekleştirebiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir