Samsung ve LG arasında tarihi anlaşma: Ezeli rakibinden milyonlarca OLED panel alacak

Genel May 16, 2023 Yorum Yok

Global TV pazarının başkanı Samsung Electronics ve dünyanın en Aka OLED panel üreticisi LG Display ortasında Özel bir Amel birliği muahedesi imzalandı. Buna nazaran LG, ezeli rakibi Samsung’a akıllı TV’leri için 2023’ün ikinci çeyreğinden başlayarak yüksek kaliteli OLED paneller tedarik edecek.

Reuters’ın haberine nazaran LG Display, 2024 yılında Güney Koreli şirkete 2 milyon panel sağlayacak. Daha sonraki yıllarda ise bu sayının 3 milyon ve 5 milyon adete çıkarılması hedefleniyor. Şirket başlangıçta 77 inç ve 83 inç beyaz OLED (WOLED) TV panelleri tedarik edecek.

Tam bir kazan-kazan anlaşması

Anlaşma her iki taraf için de “kazan-kazan” olarak nitelendiriliyor. Samsung bu atakla Sony’yi geride bırakarak dünyanın en Aka ikinci OLED TV markası haline gelebilir. Şirket OLED panelleri yalnızca Ufak aygıtlarda tercih ediyordu, lakin artık Çinli üreticilerle rekabet etme isteği gösteriyor.

İki firma ortasındaki bu tarihi muahede Covid-19 salgını hafifledikten sonra TV’lere yönelik talep düştüğü için dört çeyrektir üst üste ziyan eden LG Display’in kârlılığını tekrar kazanmasına ve OLED fabrikalarını tam kapasiteyle faaliyete geçirmesine İmkan sağlayacak.

Pazar araştırma firması Omdia’nın datalarına nazaran LG şu anda %54.6‘lık pazar hissesiyle en Aka OLED TV üreticisi pozisyonunda. Sony %26.1 ile ikinci sırada yer alırken Samsung %6.1 hisseyle üçüncülük koltuğunda oturuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir