Apple, TSMC’yi esir aldı: 3nm üretimde rekabet kızışabilir

Genel May 16, 2023 Yorum Yok
Taşınabilir pazarda yaşanan rekabet üretim teknolojilerinde yapılan gelişmelere Enlem bir biçimde Hız kazanmaya başladı. Bu bağlamda Qualcomm, MediaTek ve Apple üzere dev üreticilerin, 3nm üretim için hazırlandığını görüyoruz. Artık ​​​yeni bir teze nazaran Apple, TSMC’nin 3nm üretim kapasitesine hakim olabilir. Pekala bu ne manaya geliyor? Gelin daima birlikte bakalım.

iPhone 15 Pro ve Pro Max’te kullanılacak

Bugün Tayvan’dan gelen yeni bir rapora nazaran Apple, TSMC’nin bu yılki 3nm yonga tedarikinde Kıymetli bir role sahip olacak. Bu noktada Cuppertino devinin, Tayvanlı üreticinin 3nm üretim kapasitesinin yüzde 90’ına Yargıç olacağı belirtiliyor. Kısaca üretim hacminin Aka çoğunluğu, yeni iPhone’lar, MacBook’lar ve iPad’lerde kullanılmak üzere Apple’a ayrılacak.

3nm üretim teknolojisinin, iPhone 14 Pro ve Pro Max’te kullanılan 4nm A16 ile karşılaştırıldığında yüzde 35 Güç verimliliği ve yüzde 15 performans artışı sağlaması bekleniyor. Daha Aka yükseltmeler içerecek Apple M3 ise, birinci olarak 13 inç MacBook Air ve yeni 24 inçlik iMac modeline eşlik edebilir. 

Mobil pazarda rekabet kızışabilir

Bildiğiniz üzere hem A17 hem M3 işlemciler, Qualcomm’un ve diğer üreticilerin tersine TSMC’nin 3nm sürecini Temel alacak. Apple’ın bu siparişler için 2020 yılından bu yana görüşmeler gerçekleştirdiği bildirilirken, 3nm yonga setini taşıyan birinci akıllı telefonlar iPhone 15 Pro ve Pro Max olacak. Dolayısıyla mobil pazardaki rekabetin kızışacağını söyleyebiliriz. 

Nitekim Qualcomm, Samsung ve MediaTek üzere devlerin TSMC’nin yüzde 10’luk kapasitesi için uğraş ettiğini görebiliriz. Lakin yeni haberin şimdi doğrulanmadığını belirtelim. Çünkü TSMC, kapasitesi artışına da yönelebilir. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir