Samsung, üçüncü nesil 4nm yonga üretimine başlıyor: Terk edenleri geri döndürebilir

Genel Mar 14, 2023 Yorum Yok
Samsung’un 4nm üretim tekniği birtakım problemler nedeniyle kâfi seviyede performans gösterememişti. Bu nedenden Dolayı Kıymetli müşteriler Samsung’u terk ederek TSMC’ye geçmişti. Yeni bir rapora nazaran Samsung, 2023’ün birinci yarısından itibaren üçüncü jenerasyon 4nm yongaların seri üretimine başlayarak. Güney Koreli dev böylelikle kaybettiği müşterilerinin bir kısmını Geri alabilir.

Samsung, 4nm’de üçüncü jenerasyona geçiyor

Samsung’un 4nm teknolojisi artık 2.3 nesil sürecini Temel alarak hazırlanacak. Muhakkak bir takvim tarihinden Laf edilmese de, seri üretimin bu yılın birinci yarısında başlaması bekleniyor. Bu raporun gelmesi sayesinde, hangi şirketlerin bu teknolojiden yararlanacağına dair bir kestirimde de bulunabiliriz. Uzun vadeli bir Samsung müşterisi olduğunu gösteren Google, muhtemelen Tensor G3‘ü üçüncü nesil 4nm sürecinde tasarlayacak. Her ne kadar Samsung’un performans, güç tüketimi ve Meydan iyileştirmelerindeki teknolojik ilerlemeler sayesinde 4nm sürecinin birinci kademesinde yaşadığı randıman sıkıntısını çözmüş olduğu söylense de Qualcomm ve MediaTek‘in tekrardan Samsung’a dönüp dönmeyeceği belirli değil.

Gidenler Geri gelebilir

Yaklaşan Snapdragon 8 Gen 3‘ün Snapdragon 8 Gen 2 ile tıpkı TSMC 4nm sürecinde üretileceğine dair söylentiler göz önüne alındığında, Samsung kendi teknolojisinde yaptığı iyileştirmeleri sergileme fırsatı olacak. Lakin kesimden gelen sayılara nazaran TSMC, halihazırda yüzde 70-80 aralığında bir verimliliğe ulaşmış ve Samsung’un en azından bundan yüzde 10 daha geride olduğu söyleniyor. Yani 4nm süreci altında rekabet hala Samsung’un lehine değil.

Ancak, bu Yıl Apple dışında 3nm sürecini kullanan bir firmayı görmemiz pek mümkün değil. Hasebiyle onlarca dev firma Samsung ve TSMC’nin 4nm yarışını yakından takip ediyor. Samsung, üçüncü jenerasyon 4nm’de istediği başarımı yakalar ve maliyet avantajı sunabilirse önüne yeni fırsatlar gelecektir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir