AMD: “RTX 4090’a rakip olabiliriz ancak olmamayı tercih ediyoruz”

Anakart Driverları, Donanım Mar 14, 2023 Yorum Yok
AMD, Radeon 7000 serisi ekran kartlarıyla fiyat performans istikrarını düzgün kurmuş olsa da Nvidia’nın GeForce RTX 4090 kartına yetişememişti. Lakin bir mühlet Evvel üst seviye AMD yetkilileri neden GeForce RTX 4090 ile direkt rekabet etmek için bir RDNA 3 GPU’yu piyasaya sürmediklerini açıklayarak duruma Farklı bir nazar açısı sundu.

Tercih meselesi

AMD EVP’si Rick Bergman ve AMD Kıdemli reis Yardımcısı David Wang, Japon yayın organı ITMedia ile yaptıkları bir röportajda GeForce RTX 4090’a direkt rakip olacak bir Radeon RX 7000 ekran kartı yapabileceklerini ancak bu kartın 600W TDP düzeylerinde olacağını söyledi. ek olarak kartın fiyatının da yine RTX 4090 ile benzeri düzeyde olacağı Anlatım edildi.

AMD’den Rick Bergman “Sıradan PC oyun tutkunları tarafından kabul edilip edilmeyeceğini düşündükten sonra bu türlü bir strateji benimsememeyi seçtik” diyor. Bu telaffuz kulağa Tuhaf gelse de aslında temelleri olan bir fikir. AMD RDNA 3 ile Nvidia ADA ortasında yeşilli ekip lehine bir verimlilik avantajı var. Evet, GeForce RTX 4080’e kıyasla Radeon RX 7900 XTX’in performansı etkileyici olsa da yük altında RTX 4080 daha avantajlı. Münasebetiyle AMD, RTX 4090’a rakip bir kart getirseydi muhtemelen Sıkıntı tüketimi rakibinin hayli önünde olacaktı.

AMD, maliyet ve verimlilik faktörlerinden çekindiği ve 1000 dolar çizgisini kendisine bir Hudut olarak belirlediği için yapmış olduğu tercih kendileri için mantıklı. Öte yandan RDNA 3 ile evvelki jenerasyona oranla her alanda Fazla Önemli bir performans artışı yaşandı. AMD, RDNA 2’den RDNA 3’e geçerken yüzde 60’a varan performans artışını RDNA 4 mimarisinde de sürdürmek istiyor. Firma ayrıyeten ışın izleme ve verimlilik konusunun üstüne daha Çok düşeceğini belirtiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir