Arşivinizi kaybetmekten korkmayın: 100 yıl garantili Blu-ray diskler tanıtıldı

Anakart Driverları, Donanım Mar 14, 2023 Yorum Yok
Hepimiz bilgilerimizin ve arşivlerimizin inançta olmasını isteriz lakin hem HDD’ler hem de geleneksel Blu-ray diskler Fazla uzun yıllı müdafaa için kâfi değil. Soğuk depolama için tanınan bir standart olan kaydedilebilir Blu-ray disklerin birden fazla birkaç on Yıl dayanacak formda tasarlanmış durumda. Öte yandan Japonya’da bulunan Elektronik Kitapları Müdafaa Yasası, birtakım spesifik dataların 100 Yıl boyunca elektronik olarak korunmasını Mecbur kılıyor. Hasebiyle daha uzun ömürlü tahlillere muhtaçlık duyuluyor ve görünüşe nazaran Pioneer bu muhtaçlığı kapatacak.

100 Yıl garantili depolama

Pioneer, uzun periyodik depolama sunmak için kısa müddet Evvel bölümün birinci “DM for Archive” etiketli Blu-ray optik disk şoförünü (ODD) piyasaya sürdü. Pioneer, bu Bd-R diskleri için 100 Yıl dayanma kelamı de veriyor. Münasebetiyle bu diskler, klasik NAND belleklere, sabit şoförlere veye optik disklere göre Fazla daha uzun müddetli bir muhafaza vadediyor.

Pioneer’in DM for Archive diskleri JIS X6257 kalite standardıyla uyumlu olarak geliyor. Bu standart, diskin 100 Yıl dayanıklılık sunduğu manasına geliyor. Ayrıyeten Pioneer’ın BDR-WX01DM Blu-ray kaydedicisi, disk kalitesi ve kayıt teknikleri için JIS X6257 ihtiyaçlarını karşılayan, bu nedenle de DM for Archive işaretini taşıyan dalın birinci optik disk şoförü pozisyonunda. Şoför anne bilgisayara USB 3.0 Tip-A portunu kullanarak bağlanıyor. Azamî Yazı suratları ise BD-R için 12x, DVD-R için 16x ve CD-R ortamı için 40x düzeyinde.

Fiyatlar Fazla Müsait değil

Eserin en Değerli özelliği X6257 uyumlu bir metot kullanarak bilgi kaydedebilmesi ve bu formülün Bir arada gelen DM Archiver uygulaması tarafından desteklenmesi. Bu uygulama yalnızca sertifikalı bir teknik kullanarak data yazmakla kalmıyor, birebir vakitte evrakları şifreleyebiliyor ve kayıt kalitesini de Denetim edebiliyor. Bununla Birlikte 100 Yıl boyunca bilgi depolamak Fazla ucuz bir metot değil. Pioneer BDR-WX01DM, yaklaşık 400 dolar etikete sahip. Üç adet 25GB IPS-BD11J03P BD-R disk paketi ise yaklaşık 16 dolar.

Bu fiyatlar ferdî kullanıcı için yüksek olsa da hem ODD’nin hem de medyanın çoklukla devlet kurumları ve uzun vadeli data depolamak isteyen şirketler tarafından kullanılacağı göz önüne alındığında maliyetler korkutucu değil. Lakin DM for Archive disklerinin yüzde 40 ila yüzde 60 ortasındaki nem oranıyla 10°C ila 25°C ortasında saklanması gerekiyor.

Her ne kadar 100 Yıl dayanması beklenen BD-R’ler Aka bir başarıyı temsil etse de, 100 Yıl sonra birilerinin hala optik disk şoförleri üretip üretmeyeceği ve hala bunlara bağlanabilen PC’lerin olup olmayacağı merak konusu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir