Samsung resmen çakıldı: Kaybedilen paranın haddi hesabı yok!

Genel Nis 27, 2023 Yorum Yok
Ekonomik yavaşlama ve kurumsal kemer sıkma ortamında yarı iletken alımlarında yaşanan global gerileme, birinci çeyrekte çip fiyatlarının düşmesine yol açarak kesim genelinde üretim kesintilerini tetikledi. Gelirinin Aka kısmı yarı iletkenlerden gelen Samsung, radikal bir halde durumdan etkilendi. Firmanın birinci çeyrekteki aktiflik kârı yüzde 95 oranında düştü.

Kâr yüzde 95 düştü

Samsung, 2023’ün birinci çeyreğine ait finansal bilgilerini paylaştı. Firma esasen şiddetli bir çeyrek beklediğini birkaç hafta Evvel açıklamıştı ve beklenenler gerçekleşti. Teknoloji devi, 47,5 milyar dolar gelir elde ederken yalnızca 477 milyon dolar aktiflik kârı bildirdi. Bunun nedeni ise yarı iletken işindeki rekor kayıplar. Samsung’un yarı iletken ve ekran işlerini yürüten DS kısmı, 10,2 milyar dolar konsolide gelir bildirdi. Bu kısım birinci çeyrekte 3,4 milyar dolar işletme zararı oluşturdu.

genel olarak kar kaybına karşın, Samsung’un mobil kısmı birinci çeyrekte âlâ performans gösterdi. Şirketin hem taşınabilir aygıtları hem de telekomünikasyon File ekipmanını kapsayan MX and Networks kısımlarında 23,7 milyar dolar gelir ve 2,9 milyar dolar aktiflik kârı elde etti. Bu değer bir evvelki yıla göre yüzde 12 oranında bir artış anlamına geliyor, ki aslında gelirlerini artıran Biricik kısım MX tarafı oldu.

Teşekkürler Galaxy S23

Samsung, genel olarak akıllı telefonlara olan talebin düşük olmasına karşın, premium Aygıt pazarının yıldan yıla büyüdüğünü açıkladı. Kısmın Olumlu performansı, görünüşe nazaran Galaxy S23 serisinden, Özellikle de Galaxy S23 Ultra‘nın kuvvetli satışlarından kaynaklandı. Gelecekte, şirketin MX kısmı Galaxy S23 satışlarını desteklemeye odaklanırken, katlanabilir telefonlarının pazarlamasını da artıracak. Samsung’un bir sonraki katlanabilir aygıtlarını yılın ikinci yarısında, muhtemelen Ağustos ayında tanıtması bekleniyor.

Samsung, son 14 yılın rastgele bir çeyreğindeki en düşük kârını elde ederken gelecekten ise umutlu. Samsung, SK Hynix üzere daha Ufak rakiplerinin ortasına katılarak bu ayın başlarında çip üretimini azaltacağını duyurdu. Samsung, ikinci çeyrekte hafif bir toparlanma beklese de düşüşün devam edeceğini söylüyor. Yılın ikinci yarısında, stokların da eriyip talebin tekrardan canlanmasıyla Bir arada okların tekrar yükseleceği Anlatım ediliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir