Err_ssl_protocol_error (bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor) hatası nasıl çözülür?

Genel Nis 27, 2023 Yorum Yok

Google Chrome, Windows, Mac, Android, bütün platformlarda en Fazla kullanlan internet tarayıcısı ve sıklıkla güncelleniyor lakin Uzaklık orta kusur bildirileriyle baş başa bırakabiliyor. “Err_ssl_protocol_error” veya“Bu site inançlı temas sağlayamıyor” Chrome’da sıklıkla karşılaşılan yanlışlardan biri. Twitter, Binance yahut bir Öbür siteye girildiğinde çıkan Err_ssl_protocol_error yanılgısı nedir, neden alınır? SSL sorunu nasıl çözülür? Err_ssl_protocol_error yanılgısı tahlili burada.

Err_ssl_protocol_error ne demek 🤔

Err_ssl_protocol_error nedir? SSL protokol hatası manasına gelir. Err_ssl_protocol_error (Bu site inançlı ilişki sağlayamıyor) genelde Google Chrome tarayıcıda alınır.

Peki, Err_ssl_protocol_error yanlışı neden alınır? Bir web sitesini açarken, internet tarayıcısı inançlı temas kurmak için sitenin SSL sertifikasını ister. SSL, bir web sitesinin geçerliliğini gösteren bir kimlik bilgisi olup, HTTPS protokolünün Temel ögesidir. Bir SSL ilişkisi başlatılırken, web tarayıcı site sunucusuna istemci kimlik doğrulama sertifikası da sağlar. Bu süreç, TLS handshake (el sıkışma) olarak bilinir. Kimlik doğrulama süreci tamamlandıktan sonra bilgi transferi gerçekleşir ve tarayıcı web sayfasını imajlar. Görüntüleyemezse, Err_ssl_protocol_error vb. bir kusur bildirisi gösterir.

Bu yanılgı bildirisi, genelde mühleti dolmuş yahut Noksan SSL sertifikasından kaynaklanır. Sunucunun ve istemcinin şifreleme protokollerindeki uyumsuzluktan da kaynaklanabilir. Bu yanılgı web sitesinin sertifikası iptal edildiğinde de oluşabilir.

Err_ssl_protocol_error yanlışı tahlili ✅

SSL protokolü, siteye giren kişinin bilgilerinin Öbür biri tarafından ele geçirilmesini ve okunmasını önleyen bir web sitesi Emniyet tedbiri. Birçok site, kullanıcılarının ferdî bilgilerini korumak için bu protokolü kullanıyor. ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR de dataların inançlı bir formda iletilmesini engelleyen şifreleme protokolüyle bağlantılı bir sorun. Yaygın görülen bu kusur, web sitesine girerken yahut siteye data girerken karşınıza çıkabilir. Pekala, Türkçesi “Bu site inançlı temas sağlayamıyor” olan Err_ssl_protocol_error nasıl düzelir? İşte Err_ssl_protocol_error çözümü:

1️⃣ Sistem saatini Denetim edin

Yanlış tarih yahut saat dilimi ayarları, Err_ssl_protocol_error ssl protokol hatası üzere web sitelerine girerken sıkıntılarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu nedenle bir sonraki adım olarak sistemin tarih ve saat ayarlarına bakmalısınız. Bunu ekranınızın sağ alt köşesindeki saate tıklayarak yapabilirsiniz. Geçerli saat diliminin, saatin ve tarihin yanlışsız olup olmadığını Denetim edin. Saat formatını da onaylayıp sayfayı yine yükleyerek sorunun çözülüp çözülmediğini görün.

2️⃣ Tarayıcı önbelleğini ve SSL durumunu temizleyin

Tarayıcı önbelleğini temizleyerek başlayabilirsiniz. Chrome’da önbelleği temizlemek için; sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ve akabinde diğer araçlar – Tarama datalarını temizle’yi seçin. Kutucukları işaretleyin ve Dataları temizle’ye tıklayın. Artık Err_ssl_protocol_error kusurunu aldığınız sayfayı yenileyerek tekrar erişmeyi deneyin.

Bu işe yaramadıysa, SSL durumunu temizleyin. SSL durumu, Chrome’un bir web sitesinin HTTPS kullanıp kullanmadığını belirlemesinin bir yoludur. Web sitesi HTTPS irtibatını kullanıyorsa SSL durumu yeşile, kullanmıyorsa kırmızıya döner. SSL durumu temizlemek için kontrol Merkezi’ne girin. File ve İnternet – File ve Paylaşım Merkezi – İnternet Seçenekleri yolunu izleyin. İçerik altında SSL durumunu temizle butonuna tıklayın. SSL önbelleği temizleme sürecinin tamamlanmasından sonra Chrome’u yine başlatın.

3️⃣ Tarayıcı eklentilerini ve antivirüs programını periyot dışı bırakın

Tarayıcı uzantıları, bizen protokol ayarlarında meselelere neden olabiliyor. SSL protokol hatası oluşturabilecek eklentiyi bulmak için, Chrome menüsünü açıp öteki araçlar – Uzantılar’a tıklayarak eklentiler sayfasını açın. bütün uzantıları periyot dışı bırakın. Akabinde, kusur iletisini aldığınız web sitesini tekrar ziyaret edin. Site açılıyorsa yüklediğiniz bir eklenti sıkıntıya sebebiyet veriyor demektir. Hangi eklentinin Sorun çıkardığını tespit etmek için ne yazık ki Biricik tek etkinleştirmekten Öbür seçeneğiniz yok. Bu ortada Chrome eklenti mağazası epey geniş, kullandığınız eklentinin bir alternatifini kolaylıkla bulabilirsiniz. Eklentiler dışında antivirüs programı yahut Emniyet duvarını süreksiz olarak periyot dışı bırakabilirsiniz.

4️⃣ SSL sertifikanızı Denetim edin

Bu site inançlı ilişki sağlayamıyor” yanılgı iletisini görmeye devam ediyorsanız, SSL sertifikanızı Denetim etmenizde fayda var. Daha Evvel bahsettiğimiz üzere iptal edilmiş, Noksan yahut müddeti dolmuş sertifika, yanılgı iletisine neden olabilir. Bu nedenle kullandığınız SSL sertifikasının geçerli olduğundan emin olmalısınız. Sertifikanızın geçerliliğini doğrulamak için Qualys SSL Labs üzere SSL sertifika sorgulama sitesini kullanabilirsiniz. Meydan ismini girip submit butonuna tıkladığınızda tarama sürecinin akabinde ilgili domain, port, protokol, hostname iç SSL sertifikanız hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

5️⃣ QUIC protokolünü devir dışı bırakın

QUIC, Google’ın Chrome tarayıcısı için geliştirdiği bir internet protokolü. HTTP protokolüne alternatif ve performans uygunlaştırmayı amaçlıyor. QUIC, Chrome’da varsayılan olarak Aleni lakin Ayarlar kısmından periyot dışı bırakabilirsiniz. QUIC’i periyot dışı bıraktığınızda tarayıcı HTTP kullanır. Bu, ilişki meselenizi çözebilir. QUIC protokolünü devir dışı bırakmak için adres satırına “chrome://flags/#enable-quic” yazın. Experimental QUIC Protocol yanındaki açılır menüye tıklayın ve Disabled’ı seçin. Sayfanın altında, Yine Başlat butonuna tıklayın. Artık, protokol hatası aldığınız web sitesine dönün.

6️⃣ bütün SSL/TLS sürümlerini etkinleştirin

Deneyebileceğiniz Öbür bir metot de bütün SSL/TLS sürümlerini etkinleştirmek. Bu, eski yahut inançlı olmayan protokollere sahip sitelere girmenizi sağlayacaktır. Bu sistem, ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR yanlışının kaynağını belirlemenize Yardımcı olur. bütün SSL/TLS sürümlerini aktifleştirmek için Chrome tarayıcıda Gelişmiş Ayarlar’a gidin ve akabinde Sistem’e tıklayın. Proxy ayarlarını aç’ı seçtikten sonra Gelişmiş sekmesine gidin.

Tüm TLS/SSL sürümlerinin kutucuklarını işaretleyin. Tarayıcıyı yine başlatın ve web sitesine erişip erişemediğinize bakın.

Err_ssl_protocol_error hatası iPhone ve Android telefonda da karşınıza çıkabilir. Telefonda bu yanılgıyla karşılaşıyorsanız, tarayıcınızın geçmişini temizleme, eklentileri devir dışı bırakma, tarih ve saati Denetim etme, DNS değiştirme, yazılım güncelleme üzere emsal süreçleri sorunu çözebilirsiniz. Unutmadan, Err_ssl_protocol_error Türk Telekom ve diğer internet servis sağlayıcılarda genelde Chrome web tarayıcısında karşılaşılan bir yanılgı bildirisi, tahlili de epey kolay. Err_ssl_protocol_error kusuru neden alınır? Bu site inançlı ilişki sağlayamıyor çözüm yolları neler? bu Kılavuz yazıda bulabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir