Samsung, 3nm çipler için Nvidia ve Qualcomm ile anlaştı

Anakart Driverları, Donanım Oca 09, 2023 Yorum Yok
Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un yonga üretim kısmı Samsung Foundry, Kore medyasından gelen haberlere nazaran dünyanın en Aka şirketlerinden kimileri için en yeni üretim bantlarını ve süreçlerini kullanacak.

Samsung, Nvidia ve Qualcomm ile anlaştı

Samsung, TSMC’ye karşı liderlik koltuğuna oturmak için bu yılın başlarında 3 nanometre yonga üretim sürecini başlatmıştı. Öte yandan TSMC, pazarın yarısından fazlasını Denetim ettiği için dünyanın en Aka çip üreticisi pozisyonunda ve kendi 3nm sürecinde de kuvvetli bir pozisyonda. Öte yandan Samsung muazzam kaynaklara Karşın Tayvanlı şirkete yetişmekte zorlanıyor ve firmaya yakın kaynaklardan gelen bilgiler ise 3nm teknolojisinde istenen randımanın yakalanamadığı aktarılıyor. Bununa Birlikte Samsung, 3nm yongalarında IBM ile Bir arada geliştirdiği gate all around (GAA) ismi verilen gelişmiş bir transistör tipi vadediyor.

The Korea Economic Daily tarafından gelen kapsamlı rapora nazaran Samsung’un 3nm üretim sürecini kullanmak isteyen firmalar şimdiden mutabakatları sağlamış durumda. Bu firmalar ortasında Nvidia, Qualcomm, IBM, Baidu gibi Aka şirketler yer alıyor. Lakin rapor eserlerini Samsung’tan en erken 2024’ün başlarında almaya başlayacak.

Bu da aslında daha evvelki haberlerimizde belirttiğimiz “verimlilik” sorunu kısmen doğruluyor diyebiliriz. Öte yandan bu Vakit çizelgesi 3 nanometrelik eserler için olağan üzere görünüyor. Çünkü TSMC birinci 3nm üretimi yalnızca önümüzdeki Yıl Apple iPhone’lar için olacak. TSMC, AMD üzere öteki Kıymetli ortakları için ise 2024’te 3nm bantlarını kullanacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir