Rusya, iPhone’u yasakladı: “Ya çöpe atın ya da çocuklara verin”

Genel Mar 21, 2023 Yorum Yok
Rusya‘nın, hükümet çalışanlarına iPhone telefonları yasaklayacağı belirtildi. Rusya’da yayın yapan Kommersant gazetesinin haberine nazaran Rus hükümeti bünyesinde çalışan hiç kimse artık iPhone kullanamayacak. Rusya, iPhone’un Batılı istihbarat teşkilatlarına karşı savunmasız olduğuna inanıyor.

Rusya, iPhone’u yasakladı

Rus gazetesi Kommersant’a nazaran, Rusya Cumhurbaşkanlığı Yönetimi Birinci Genelkurmay reis Yardımcısı Sergey Kiriyenko, Mart ayının başında hükümet yetkilileriyle Özel bir toplantı gerçekleştirerek 2024 yılında yapılacak olan başkanlık seçimlerini görüştü. Toplantı sırasında Kiriyenko, iPhone’ların yasaklandığını ve çalışanların 1 Nisan’a kadar iPhone’lardan kurtulmaları gerektiğini duyurdu: “iPhone için her şey bitti: Ya çöpe atın ya da çocuklara verin”

Yasağın nedeni ise Kremlin’in Apple’ın akıllı telefonlarının Emniyet riski oluşturduğuna ve öteki akıllı telefonlara kıyasla Batılı istihbarat teşkilatlarına karşı savunmasız olduğuna inanması. The Register’ın haberine nazaran yasak birinci olarak yalnızca başkanlık yönetimi altında çalışanları kapsıyordu lakin görünüşe nazaran İç siyaset, halk projeleri, devlet kurulu ve BT ve bağlantı departmanlarındaki çalışanların da ay sonuna kadar iPhone’larından kurtulmaları gerekecek.

“Putin’in akıllı telefonu yok”

Rusya alternatif olarak çalışanların Android, Çin tabanlı işletim sistemleri ya da Rusya’nın Aurora işletim sistemini çalıştıran rastgele bir akıllı telefonu kullanabileceğini söylüyor. Öte yandan Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov bu yasağı doğrulayamayacağını ve hiçbir akıllı telefonun resmi gayeler için kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Bunlara ek olarak Rusya başkanı Vladimir Putin’in rastgele bir akıllı telefonu olmadığını belirten Peskov, Vakit vakit liderin interneti kullandığını aktardı. Öte yandan üst seviye Rus devlet yetkililerinin iPhone yahut Apple Watch akıllı saat kullandıkları daha evvelce basına yansımıştı. Apple tarafındansa Rusya’nın bu atılımına karşılık bir İzah gelmedi. ek olarak halihazırda Apple zaten geçtiğimiz Mart ayından bu yana Rusya’daki bütün online satışlarını durdurmuş ve iPhone 14 serisini ülkeye getirmemişti. Bu ortada, Rusya’da Android telefon tercih edenler de Google Play mağazasına erişemiyor lakin NashStore isimli Mahallî bir alternatif mağaza bulunuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir