RTX 4090’ı yakan 12VHPWR konektöründe değişikliğe gidiliyor

Anakart Driverları, Donanım Kas 10, 2022 Yorum Yok

Nvidia’nın GeForce RTX 4090 ekran kartı nihayet periyotlarda performansından fazla yanma ve erime problemleriyle gündeme geldi ve gelmeye de devam ediyor. RTX 40 serisinin tamamında olan yeni 12VHPWR güç konektöründen kaynaklanan sıkıntılar hala daha çözülmüş değil. Üstelik uyumlu Güç kaynaklarında da bu irtibatın eridiği gözlemlenmişti.

Şimdi ise PCI-Express’in gerisindeki kurum olan PCI-SIG elektronik sanayisi konsorsiyumu, (ki daha Evvel 12VHPWR hakkında Emniyet tasalarını belirtmişti) yeni 12VHPWR konektörü için bir mühendislik değişikliği bildirimi yayınladı.

Erime meseleleri çözülmeyecek

Ancak yapılan değişiklik kartların erimesini engellemeyecek üzere görünüyor. Çünkü 16 pinli 12VHPWR konektörünün ekstra 4 data pininde değişikliğe gidiliyor. Bu pinlerden yüksek elektrik akımı geçmiyor. Yüksek elektrik yükleri öteki 12 pin üzerinden geçiyor. Zati erime olaylarının yaşandığı kartlarda buradaki terminallerin ziyan gördüğü görülüyor. Münasebetiyle RTX 4090 kartında yaşanan erime meseleleri çözülmeyecek.

“Kullanıcılar yanlış takıyor”

Corsair’in şirket içi PSU uzmanı Jon “Johnguru” Gerow’a nazaran kullanıcılar, 12VHPWR kablo/adaptör ile kartın Sıkıntı soketi ortasında yanlış temas yapıyorlar ve konektörü tam oturmadan takıyorlar. Hemen üstte olması gereken ilişkiyi görebilirisiniz. Lakin bütün kablolar ve konektörler tıpkı olmadığından bunun her senaryoda olması Mümkün görünmüyor. Çünkü kullanıcılar ellerindeki uyumlu 12VHPWR konektörünün “sıfır” biçimde bağlanmadığını aktarıyor. Bu da kimi konektörlerin problemli olabileceğini gündeme getiriyor.

Sorun sahiden üstte bahsedildiği kadar kolay çözülüyorsa NVIDIA’nın sessiz kalması için bir neden yok. Ne yazık ki, Nvidia mevzuyu araştırdığını onayladıktan sonra büsbütün bu hususta sessiz kaldı. Öte yandan burada Biricik hatalı olarak Nvidia’yı göstermemek gerek. Sonuç olarak 12VHPWR konektörü Nvidia’nın Biricik başına yaptığı bir şey değil. Aslında PCI-SIG, konektörde mühendislik değişikliğine gidiyor olması da bunun bir göstergesi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir