Rekor işten çıkarma! Meta, 11.000 kişiyi işten çıkarıyor

Genel Kas 10, 2022 Yorum Yok
Meta, işgücü boyutunu yaklaşık yüzde 13 oranında azaltıyor ve şirket tarihindeki birinci toplu işten çıkarmalarda binlerce çalışanıyla yollarını ayırıyor. Mark Zuckerberg tarafından yapılan duyuruda şirketin gelecekteki büyümesi konusunda çok optimist olduğu ve bunun bir yanılgı olduğu aktarıldı.

Zuckerberg, “Covid’in başlangıcında dünya süratle çevrimiçi hale geldi ve e-ticaretteki artış çok Aka gelir büyümesine yol açtı” dedi. “Birçok insan bunun pandemi sona erdikten sonra bile devam edecek kalıcı bir hızlanma olacağını iddia etti. Ben de o denli yaptım ve yatırımlarımızı Değerli ölçüde artırma kararı aldım. Ne yazık ki bu beklediğim üzere olmadı.” açıklamasını yaparak yaptığı yanılgıyı ayrıntılandırdı.

2004’ten bu yana gerçekleşen birinci geniş çaplı işten çıkarma🔥

Zuckerberg, şirketin artık harcamaları ve çalışanı azaltarak “daha ​​yalın ve daha verimli” hale geleceğini belirtiyor. Ayrıyeten kaynakların reklamlar, Yapay zeka ve metaverse üzere yüksek öncelikli alanlara ağırlaştırılacağı belirtiliyor.

Zuckerberg, şirketin İK kısmının işten çıkarmalardan orantısız formda etkileneceğini söyledi. Çünkü firma 2023’ün birinci çeyreğine kadar yeni işe alımları külliyen dondurdu. istikbal yılın tamamında da daha az şahıs işe alınacak. Meta, Eylül ayında yaklaşık 87.000 çalışanı olduğunu aktarmıştı. İşten çıkarmalar sonrasında 11.000’den fazla çalışan ile yollar ayrılacak. Bunun, şirketin kurum tarihinden bu yana gerçekleşen birinci geniş çaplı işten çıkarma süreci olduğunu da belirtelim.

Meta, çalışanların yakında işten çıkarmalar hakkında bir e-posta alacağı ve işten çıkarılacak olanlara kıdem tazminatı verileceğini aktarıyor. Bunlara ek olarak etkilenen çalışanların ve ailelerin altı ay boyunca sıhhat masrafları karşılanacak. Ayrıyeten işten çıkarılan çalışanların yeni Amel bulmalarına da yardım edilecek.

2023 güçlü geçecek📉

Finansal sonuçların beklendiği üzere gelmemesi, Reality Labs vemetaverse projesinin Daimi ziyan etmesi, Apple’ın yeni zımnilik kurallarından Dolayı Meta’nın reklam gelirlerinin Değerli ölçüde azalması ve TikTok üzere rakiplerin süratle yükselmesi Meta’nın Üleş fiyatlarının bu Yıl yüzde 70 düşmesine neden oldu. Piyasa pahasında 700 milyar dolar kaybeden firmanın Üleş bedelleri işten çıkarmaların açıklanmasının akabinde yüzde 4 yükseldi. Şirket, 2023’te de “önemli ölçüde” daha Çok kaybetmeyi beklediğini aktarıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir