Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Anakart Driverları
 4. »
 5. BIOS güncellemesi nasıl yapılır, ne işe yarar?

BIOS güncellemesi nasıl yapılır, ne işe yarar?

admin admin -
12 0

Windows yahut ekran kartı şoförlerini güncellemenin bilakis BIOS güncellemesi rutin bir süreç değildir. Sırf PC yahut anakart üreticiniz önerdiğinde yahut BIOS güncellemesinin düzelttiği bilinen bir meseleyle karşılaştığınızda yapmanız önerilir. Pekala, BIOS nasıl güncellenir? Bu Kılavuz yazıda anakart BIOS güncelleme sürecinin nasıl yapıldığını anlatıyoruz.

BIOS güncelleme nasıl yapılır? anlatmaya başlamadan Evvel belirtmekte fayda var. Anakartınızın BIOS’unu güncellerken Fazla dikkatli olmalısınız! Süreç sırasında bilgisayarınız donarsa, çökerse yahut elektrikler kesilirse BIOS yahut UEFI yazılımı bozulabilir; bilgisayarınız hiç açılmayabilir.

BIOS güncelleme nasıl yapılır ❓

 1. Anakartınızın dayanak sayfasında BIOS sekmesinden yeni şoför evraklarını indirin.
 2. WinRAR üzere Yardımcı bir programı kullanarak bu evrakları açın.
 3. BIOS belgesini Müsait formatta biçimlendirilmiş bir USB şoförüne aktarın.
 4. Bilgisayarı yine başlatın ve F2, F10, Del yahut Enter tuşuna Daimi basarak BIOS menüsüne girin.
 5. BIOS güncelleme beş dakika kadar sürebilir. Güncelleme boyunca PC’yi kapatmayın.

Her anakart BIOS güncelleme için farklı Yardımcı programlar sunar ve farklı adımlar gerektirir. Fakat bütün anakartlarda birebir Temel süreç gerçekleştirilir. Öncelikle anakart üreticisinin web sitesine gidin ve anakart modeliniz için indirilenler yahut dayanak sayfasını bulun. İndirilebilir BIOS sürümlerinin bir listesini, yayınlanma tarihleri ve yayınlandıkları tarihte yapılan değişiklikler/hata düzeltmeleri ile Bir arada görürsünüz. Güncellemek istediğiniz sürümü indirin. İnen BIOS belgesi genelde .zip formatında oluyor. Sıkıştırılmış belgeyi açtığınızda BIOS evrakını bulacaksınız. BIOS’u nasıl güncelleyeceğinizi söyleyen readme yahut Öbür bir metin belgeyi da çıkabilir. Donanımıza Özel talimatlar için bu evraka göz atmanızda fayda var.

Anakartınıza ve neyi desteklediğine bağlı olarak birkaç farklı BIOS güncelleme aracından birini seçmeniz gerekecek. BIOS güncelleme evrakının içerdiği readme evrakında donanımız için Dava seçeneği bulabilirsiniz. Kimi üreticiler, direkt BIOS’larında yahut bilgisayarı başlattığınızda Özel bir tuşa basarak BIOS güncelleme sürecini yapmanıza müsaade verir. BIOS evrakını bir USB diske kopyalayın, bilgisayarınızı yine başlatın ve akabinde BIOS yahut UEFI ekranına girin. Burada BIOS update seçeneğini seçin, USB diskteki BIOS evrakını seçin ve BIOS’u nihayet sürüme güncelleyin.

BIOS’a girmeden BIOS güncelleme ⚠️

Pekala, BIOS’a girmeden BIOS güncelleme yapılabilir mi? Kimi üreticiler, BIOS’u güncellemek için Windows masaüstünde çalıştırılabilen Windows tabanlı güncelleme araçları (EZ Flash, WinFlash gibi) sağlıyor. BIOS güncelleme programı olarak geçen bu araçları kullanmak yerine BIOS menüsü üzerinden güncellemeniz önerilir. BIOS’u Windows içinden güncellemek, sıfırlamak daha Çok sıkıntıya yol açabilir. Bilgisayarın BIOS’una yazmayı engelleyebilen Emniyet programları iç arka planda çalışan bütün yazılımlar, sürecin başarısız olmasına ve BIOS’unuzun bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle BIOS’u güncellemek için BIOS tabanlı güncelleme aracı kullanmanız yahut en azından DOS ortamında başlatmanız önerilir.

ASUS BIOS güncelleme 🔽

 1. PC’nizi yine başlattıktan sonra DEL tuşuna sıklıkla basın.
 2. F7 tuşuna basarak Gelişmiş modu açın.
 3. Araçlar’a (Tools) girin.
 4. Asus EZ Flash 3’ü açın.
 5. Depolama aygıtı listesinden BIOS belgesinin bulunduğu USB belleğinizi seçin.
 6. BIOS evrakını seçin.
 7. BIOS güncelleme isteğini onaylayın.
 8. Güncellemenin tamamlandığından emin olmadan bilgisayarı kapatmayın.

MSI BIOS güncelleme 🔽

 1. BIOS güncelleme evrakını MSI sitesinden indirin.
 2. Bilgisayarı tekrar başlatıp Daimi DEL tuşuna basın.
 3. M-Flash’a girin ve sistemin Flash modunda otomatik olarak başlatılması için ayarlayın.
 4. BIOS evrakını seçin.
 5. Ayarları yine uygulayın.

Gigabyte BIOS güncelleme 🔽

 1. Gigabyte sitesinden anakartınız için ilgili BIOS güncellemesini indirin.
 2. PC’nizi yine başlattıktan sonra END tuşuna basarak Gigabyte’ın BIOS güncelleme programı Q-Flash’a geçin.
 3. BIOS Update’i seçin.
 4. Depolama aygıtınızdaki BIOS evrakını gösterin.
 5. Enter’a basın ve BIOS güncelleme sürecini onaylayın.
 6. PC’nizin BIOS güncellemesini tamamlamasına müsaade verin.
 7. Ayarları tekrar uygulayın.

BIOS nasıl açılır ⌨️

BIOS’a nasıl girilir? Başlatma süreci sırasında klavye kısayolları kullanarak BIOS menüsüne erişebilirsiniz. BIOS’a girme kısayol tuşu, üreticiye nazaran değişir; F2, F10, DEL yahut ENTER tuşudur. BIOS’u açmak için kullanacağınız klavye kısayol tuşu işletim sistemi yüklenmeden Evvel ekranda görünür. Bilgisayarınız klavye kısayollarını kullanmanıza fırsat vermeyecek kadar süratli açılıyorsa, Windows içinden de BIOS’a erişebilirsiniz.

Windows’tan BIOS’a girmek için; Windows 10 yahut 11’de Ayarlar – Kurtarma – Gelişmiş Başlangıç yolunu izleyin. Mavi tekrar başlatma seçeneklerini takiben Problem Giderme’ye akabinde Gelişmiş Seçenekler’e tıklayın. UEFI yazılım ayarlarını göreceksiniz. Kısa beklemeden sonra PC’niz tekrar başlatılacak, direkt BIOS menüsüne gireceksiniz.

BIOS sürümü öğrenme 🔍

Windows 10’da BIOS sürümü nasıl öğrenilir? Bilgisayarınızın BIOS sürümü, BIOS heyetim menüsüde görünür lakin bu sürüm numarasını Denetim etmek için bilgisayarı yine başlatmanız gerekmez. BIOS’a girmeden BIOS sürümünü görmenin birkaç yolu vardır. BIOS yahut daha yeni UEFI yazılımına sahip PC kullanıcısı olarak BIOS sürümünü öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edin:
 1. Başlat’a basın ve arama kutusunda cmd yazın.
 2. Komut İstemi penceresinde “wmic bios get smbiosbiosversion” komutunu girin. 
 3. Windows+R tuşlarıyla Çalıştır’ı açın ve “msinfo32” yazın.
 4. Sistem Özeti bölmesinde BIOS Version/Date alanında BIOS sürüm numarasını görebilirsiniz.

BIOS güncelleme ne işe Yarar 🤔

BIOS güncelleme süreci, genelde performansı artırmaz lakin donanımla bağlantılı kusurları düzeltebilir yahut yeni donanımlar için uyumluluk getirebilir. Anakart üreticileri, anakart BIOS güncelleme konusunda kullanıcıları uyarır zira genelde kısa sürmeyi BIOS update sırasında elektrikler kesilir yahut sistem çökerse bilgisayar bozulabilir. BIOS güncelleme ayrıyeten PC ayarlarını varsayılan kıymetlere sıfırlar; bu da sistem kararlılığını etkileyebilir.

BIOS nedir ❓

BIOS ne demek? BIOS açılımı; Basit Input/Output System olmakla Birlikte Türkçesi Temel Giriş/Çıkış Sistemi manasına gelir. BIOS nedir? kısaca açıklamak gerekirse; BIOS, işletim sisteminden Evvel yüklenen yazılımdır.

BIOS, bilgisayarın açıldıktan sonra mikroişlemcisinin sistemi başlatmak için kullandığı program olarak da tanımlanabilir. BIOS, sistem aygıtlarını (RAM’den sabit diske, klavye ve farenize kadar) Denetim edin ve işletim sisteminizi yükleyen başlatma süreçlerini gerçekleştirir. Bu süreç sırasında donanımın hakikat çalışıp çalışmadığını belirleyen kendi kendini sınama süreci POST (Power-On Self Test) olarak isimlendirilir. Bu kademede bir yanılgı oluşursa, bilgisayar ekranı açılmadan kapanabilir. Anakartlar, sorunu belirlemenize Yardımcı olmak için Çeşitli bip sesleri çıkarır, farklı LED ışıkları görürsünüz yahut ekranda bir yanılgı kodu çıkar.    

UEFI nedir ❓

UEFI açılımı; Unified Extensible Firmware. UEFI Türkçesi; Birleşik Genişletilebilir mahsul Yazılım Arayüzüanlamına geliyor. UEFI nedir? UEFI, eski BIOS menülerine benzeri fakat fareyi kullanmanıza ve alt menüler ortasında daha kolay gezinmenize müsaade verir. UEFI, daha süratli önyükleme müddeti, daha kolay güncellemeler ve daha uygun Emniyet sağlar. BIOS’a girdiğinizde menülerin üstünde “UEFI BIOS Utility” yazdığını görürsünüz. Eski bir bilgisayar kullanmıyorsanız BIOS menüleri yerine UEFI görürsünüz.

Bu Kılavuz yazıda genelde donanım problemleri yaşandığında gereksinim duyulan BIOS güncelleme sürecinin nasıl yapıldığını anlattık. İster Window 10 PC kullanıyor olun isterseniz de laptop kullanıcısı olun, BIOS nasıl güncellenir? merak ediyorsanız buradan bilgi alabilirsiniz. MSI, Gigabyte, ASUS, anakartınızın üreticisi kimse, önermediği sürece BIOS’u güncellemeyin.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir