Robotik kodlama nedir, ne işe yarar?

Yazılım Kas 10, 2022 Yorum Yok

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağı Daimi olarak gelişmek ve ilerlemek üzerine şurası bir sistemi Kural kılıyor. Üretim süreçlerinde artan robotlar ve yazılımın Fazla Kıymetli olması artık ülkelerin geleceğini belirliyor. Kodlama yahut programlama sayesinde bu robot sistemleri, devreleri yahut yazılımları oluşturuluyor.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki robotlar gelecekte var işgücünde bulunan milyarlarca insanın yerini alacak. Robotik kodlama da bu alanda ön plana çıkıyor. Çünkü robotik kodlama sayesinde, robotik sistemlerin çalışması sağlanıyor. Bu yazımızda robotik kodlama nedir? robotik kodlama ne işe fayda? sorularına yanıt arayacağız. Birebir zamandarobotik kodlama eğitimi, Okul öncesi robotik kodlama ve robotik kodlama derslerinden bahsedeceğiz. fakat öncesinde kodlama ve robot kavramlarına biraz Yargıç olmak gerekiyor.

Kodlama nedir ❓

Kodlama yahut programlama, bilgisayar ya da elektronik devrelerden oluşan sistemlerde bir süreci yaptırmak için yazılan komutlar dizisinin bütünü yahut bir kısmı olarak tanımlanabilir. Bugün kullandığımız bütün teknolojik aygıtlarının yazılımları, onlara ne yapması gerektiğini söyleyen kodlardan oluşuyor.

Robot nedir ❔

Robot, aslında epey kapsayıcı bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. genel olarak robot, otonom yahut evvelden programlanmış misyonları yerine getirebilen elektronik aygıtlar olarak tanımlanabilir. Robotlar günümüzde üretim alanında sıkça kullanılmakta. Gelişen teknoloji ile Bir arada robotların kullanım alanları artmakta ve algılama üzere yeteneklere sahip olmakta.

Robotik kodlama nedir ❓

Robotik kodlama ise hem robot hem de kodlama faaliyetlerini bir ortaya getiriyor. Robotik kodlama nedir kısaca anlatmak gerekirse, robotun etrafını algılamasını, kararlar almasını ve misyonları yerine getirmesini sağlayan kodları Yazı sürecidir. bütün bu süreçler nitelikli işçi, titiz planlama ve verimli Geri bildirim sağlanmasına dayanmakta.

Askeri, endüstriyel yahut sivil faaliyetler için başarılı bir robotun oluşturulması eğitimli insan kaynağına gereksinim duyuyor. Robotik kodlama mühendislik, ilim ve teknolojiyi bir ortada kullanma faaliyeti olarak da Anlatım edilebilir. Robotik kodlama ve robotik kodlama lisanı hakkında daha ayrıntılı bilgilere geçmeden Evvel bütün robotik sistemlerin birebir olmadığını bilmek gerekiyor.

Robotik kodlama ne işe fayda? 🤔

Robotik kodlama süreciyle ortaya konan robotlar pek Fazla sanayide yaygın olarak kullanılıyor. Robotlar, çalışanları tehlikeli misyonları yapmaktan kurtarıyor. Yetersiz aydınlatma, toksik kimyasallar yahut dar alanlar üzere tehlikeli şartlarda robotlar rahatlıkla çalışabiliyor. Ağır yükleri yaralanmadan ve yorulmadan kaldırabilen robotların, bütün bu işleri yapabilmesi ise robotik kodlama sayesinde oluyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere robotik kodlama, robot ve kodlama faaliyetini bir ortaya getiren bir süreç. Münasebetiyle genel kanının bilakis robotik kodlamada, yalnızca eldeki devir yahut malzemenin kodlanma süreci değil, ortada bir Eser yokken bile Hayal etme ve tasarlama süreçleri vardır.

Robotik kodlamanın yararları nelerdir ❓

Robotik kodlama öğrenme ve uygulama, Özellikle çocuklarda ve gençlerde nihayet derece yararlıdır. Çocukların teknolojiyi öğrenmesinin en düzgün ve en emniyetli yolu robotik kodlama eğitimidir. Amerika ve İngiltere üzere gelişmiş ülkelerde ebeveynlere okul öncesi robotik kodlama nedir? sorusunun karşılığı veriliyor ve okullarda çocuklar bu alanda eğitiliyor. Tıpkı vakitte birtakım ülkelerde örgün eğitimde robotik kodlama dersi çocuklara gösteriliyor ve bu alanında eğitimler veriliyor. İşte hususlarla robotik kodlamanın yararları:
 • Neden-sonuç bağı kurma
 • Analitik düşünebilme
 • Problem çözme
 • Farklı nazar açısı geliştirme ve 3 boyutlu düşünme
 • Hayal gücü ve ince motor becerisi

Robotik kodlama eğitimi nedir? 🤔

Eğitim kısmında temel robotik kodlama nedir derseniz, robot ve kodlama kavramlarının giriş seviyesinde gösterilmesidir. Robotik kodlama eğitimi, otomasyon ve teknolojinin doruğa ulaştığı çağımızda epey kıymetlidir. Robotik kodlama öğrenme için bu alanda yazılan mevzu anlatımlı kitaplar kullanılabilir. Tıpkı vakitte kitapların yanında bu alanda ilkokulda robotik kodlama eğitim veren okullar ve Udemy gibi pek Fazla çevrimiçi robotik kodlama kursu da mevcuttur.

Robotik kodlama sertifikası ne işe Yarar ❓

Robotik kodlama sertifikası, bu alanda meslek gayesi olan şahıslara istihdam alanı oluşturmak ismine Yarar sağlayan bir uzmanlık dokümanıdır. Sertifika alanlar robotik kodlama meslekleri ve alanında çalışabilecek yeterliliğe sahip olmuş oluyor.

Robotik kodlama sertifikası Meydan şahıslar:

 • Robotik kodlama eğitimcisi pozisyonunda
 • Etüt merkezlerinde eğitmen pozisyonunda
 • Özel eğitim kurumlardan vazife alabilirler

Robotik kodlama sertifikası nasıl alınır? 🗒️

Bu alanda eğitim almak ve kendisini geliştirmek isteyenler robotik kodlama eğitim programlarına katılabilir. Sertifika almak için, MEB onaylı eğitim programlarına katılmak gerekiyor. Bu eğitim programları MEB tarafından yetkilendirilen halk yahut Özel kurumlarca veriliyor. Bu programları muvaffakiyetle bitirdikten sonra ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak olan imtihana girmeli ve geçer not almalısınız. İmtihan sonucu Olumlu olanlar robotik kodlama eğitimi sertifikası almaya hak kazanır.

Robotik kodlama nasıl öğrenilir? 💻

Robotik kodlamanın kapsamı hayli geniş ve uzmanlaşması Vakit Meydan bir iştir. Robotik kodlama öğrenmek isteyen şahıslar için çevrimiçi birçok eğitim mevcut. Lakin ehemmiyetle altını çizmek gerekiyor ki robotik kodlama yapabilmek içi kimi yazılım lisanlarını öğrenmek gerekiyor.

Robotik kodlama alanında profesyoneller eşliğinde alınan eğitimler kişinin uygulamalı ve teorik seviyede robotik kodlama yapmasına katkı sağlayacaktır. Her ne kadar bu alanda uzmanlaşmak güç bir altyapı bilgisi gerektiriyor olsa da öğrenmek için çokça seçenek var durumda. Robotik kodlama dersi nedir? diye sormaya başladıysanız Çabucak sizi bilgilendirelim. Şu anda Türkiye’de sabit bir robotik kodlama müfredatı işletilmiyor. Birtakım okullarda ve eğitim kurumlarında robotik kodlama dersleri verilmekte. Lakin bu alanda çevrimiçi olarak Robotistan ve Udemy başta olmak üzereçok Çok kaynak olduğunu bir Defa daha belirtelim.

Robotik kodlama lisanları nelerdir? 👨‍💻

Robotik kodlama lisanı arasında Javascript, C/ C ++, Fortran, Python üzere birçok yazılım lisanı bulunuyor. Robotik alanında en Fazla tercih edilen lisan ise C / C ++’dır. Yazılım lisanı öğrendikten sonra robotik kodlama için Codespark, Robotiste gibi programlama dilinize Müsait bir kodlama yazılımlarıyla işe başlayabilirsiniz. Bu ortada Tekrar altını çizmeliyiz ki robotik kodlama hangi lisan üzerinde kullanılacaksa birinci olarak o lisan öğrenilmeli. Robotik kodlama için hangi lisanlar kullanılır:
 • C/C++
 • Javascript
 • Python
 • Fortran
 • Pascal
 • Scratch
 • LISP ve Prolog
 • Matlab
 • C# /.NET

Robotik kodlama programları nelerdir? 💻

Üstte verdiğimiz robotik programlama lisanları sayesinde birçok robotik kodlama programını kullanabilirsiniz. Code.org üzere kar emeli gütmeyen seçeneklerde robotik kodlama örnekleri de bulabilirsiniz. mesela Python ile robotik kodlama yapacaksanız ve robotik kodlama hangi programla yapılır diye düşünüyorsanız aşağıdaki seçeneklere bakabilirsiniz:
 • Code.org
 • Scratch
 • CodeCombat
 • Bitsbox
 • App Inventor
 • Kodu Game Lab
 • Tynker
 • Lightbot
 • TechRocket
 • AllCanCode
 • Codecademy
 • Code Monster

Robotik kodlama hangi alanlarda kullanılır? 🤖

Robotik kodlama ile oluşturulan robotlar tipik olarak Bina bileşenlerine (yazılım, donanım), hizmet türüne (endüstriyel, sivil, askeri) ve endüstrisine (savunma, sıhhat, üretim, lojistik, cümbüş vb.) göre sınıflandırılır.

Bileşenlere nazaran sınıflandırılan robotlar, verimlilik, imal maliyeti ve yanılgı toleransı ile karakterize edilir. Hizmet tipi robotlarda, saldırganlık yahut samimiyet, doğruluk ve nazar açısının dikkate alınması değerlidir. sanayi tabanlı robotikte mutlaklık, ayrıştırma, uzmanlaşma, algılama, harekete geçme ve öğrenme faktörleri dikkate alınması gerekmekte.

Robotik kodlama kaç yaşında başlamalı? 🧒

Pek Fazla Ana çocuklarını robotik kodlama alanına yönlendirmeyi düşünüyor. Aileler robotik kodlama kaç ıslak için uygun? robotik kodlama çocuklara ne kazandırır? üzere sorulara karşılık arayarak bu alanda bilgi sahibi olmaya çalışıyor ve çocuklarına Okul öncesi robotik kodlama eğitimi vermek istiyor.

Uzmanlara nazaran çocukları robotik kodlamaya başlatmak için en Müsait ıslak dilimi 8-12 yaş ortası. Bu ıslak kümesindeki çocuklar öğrenme konusunda Fazla başarılıdır. Lakin uzman tavsiyeleri bu yaşlardan daha Evvel ebeveynlerin çocuklarına robotik ve kodlama eğitimlerini vermeleri gerektiğini gösteriyor. Bu sayede çocuklar, temelden itibaren robotik kodlamayı Fazla daha yeterli kavrayabiliyor.

Robotik kodlama eğitimi ne işe fayda? dememekte fayda Mevcut çünkü çocuklarda yaratıcı düşünme, sorun çözme, sistematik düşünme yeteneklerinin gelişmesine fayda sağladığı gözlemlenmekte.

ek olarak çocuklar için başlangıç seviyesinde robotik kodlama seti ürünleri pek Fazla platformda satılıyor. Bu alanda birkaç robotik kodlama setine Örnek vermek gerekirse:
 1. Pinoo
 2. Lego boost
 3. Makeblock mBot
 4. Botley
 5. Cubetto

Bu içeriğimizde robotik kodlama nedir, hangi alanlarda kullanılır sorularını cevapladık. Birebir vakitte robotik kodlama sertifikalarından ve robotik kodlama yararlarından bahsettik. Robotik kodlamanın günümüz dünyasının vazgeçilmez bir modülü olduğunu öğrendik. Robotik kodlama lisanı dersi nedir hakkında verdiğimiz bilgilerle Birlikte bu alanda kullanılan yazılım lisanlarından ve hangi programların kullanıldığından Laf ettik. genel olarak robotik kodlamanın ne olduğuna ve neden Değerli olduğuna odaklandığımız yazımızda bu alanın çocukların gelişiminde Kıymetli roller oynayabileceğinden bahsettik.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir