Reklam Virüslerine Artık Son!

Reklam Virüslerine Artık Son!

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Adware zararlı yazılımları dolayısıyla reklam zararlı yazılımları günden güne hızla artan zararlı yazılım çeşitleridir. Bu zararlı yazılımlar geleceğin zararlı yazılımlarıdır dersek yeridir. Çünkü eskiden zararlı yazılımlar yalnızca bilgisayarınıza erişerek darbe verme amacı taşıyorlardı. Bazen bilgisayarınızı çökertiyorlardı ve bazı durumlarda de değişik prosedürler yapıyorlardı. Fakat nihayetinde günümüz çerçevesinde zararlı yazılımlar tamamıyla ticari amaçlara hizmet eder hale gelmişlerdir. Çünkü günümüz bilişim sektörünün her dalından yeni bir sektör ortaya çıkmaktadır. Adware dolayısıyla reklam zararlı yazılımları de günümüz çerçevesinde Türk bilgisayarlarını ele alacak olursak her 20 bilgisayardan 2 tanesinde bulunuyor. Tabi bunlar yapılan araştırmalar neticesinde sabitlenmiştir. Ayrıca bu zararlı yazılımların silme prosedürleri de olabildiğince zor olarak yapılabilmektedir.

Zararlı Yazılım Bulaştığını Nasıl Anlarsınız?

Bilgisayarınıza bir reklam zararlı yazılımının bulaştığını nasıl anlarsınız dersem çok kişi muhtemelen esasen biliyordur. Çünkü bu zararlı yazılımlar bir defa bulaştıkların da bunları temizlemek oldukça güç olabilir ve bu zararlı yazılımları silmek için de birbirince değişik prosedürler yapmak gerekiyor. Bu zararlı yazılımların belirtilerinden biraz bahsedecek olursak; tarayıcınız beraberinde normal internet siteler de geziniyorken aniden karşınıza reklamlar çıkabilmektedir. özellikle belirtmek gerekirse içinde reklam bulunmayan internet sitelerin içlerinden çok derece de reklamlar çıkabilmektedir. Yine bazen bir internet siteye girdiğiniz de ilk sırada karşınıza reklam yokmuş benzeri gözükmektedir yalnız bir müddet sonra nereye tıklarsanız tıklayın karşınıza sürekli  popup pencereler durumunda reklamlar açılmaktadır ve bu da en fazla bıktıran çeşididir dersek yeridir.

Reklam Virüslerini Silmek İçin

Adware dolayısıyla reklam zararlı yazılımlarını silmek için öncelikle bilgisayarınız üzerinde var olan tüm tarayıcıları silmelisiniz. Sildikten sonrasında gene tarayıcılarınızın bulundukları klasörlere giderek klasörlerini de ortadan kaldırmalısınız. Sonrasında Adware Remover adlı reklam zararlı yazılımı temizleyici programını bilgisayarınıza indirin. Bu uygulaması çalıştırdıktan sonrasında bilgisayarınız üzerinde diğer hiçbir program açık olmadığından emin olmalısınız. Yazılım açılınca tarama prosedürünü başlatın ve 5 – 10 dakika kadar bekleyin. Karşınıza belirleme edilen tüm reklam zararlı yazılımları çabucak çıkacaktır. Tarama prosedürü tamamlanınca temizle demelisiniz sonra sizden bilgisayarınızı kapatıp açmanızı isteyecektir ve bilgisayarınızı kapatıp açtığınız da nihayetinde reklam zararlı yazılımlarından kurtulmuş olacaksınız. Bir daha da reklam zararlı yazılımları beraberinde boğuşmak istememekteyseniz bilgisayarınıza olabildiğince sağlam bir anti zararlı yazılım kurmanız gereklidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir