Android Cihazlar ve Güvenlik Sorunu

Android Cihazlar ve Güvenlik Sorunu

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Android cihazlar ile ilgili birbirinden farklı birçok güvenlik problemleri var. Her geçen gün yüzlerce kişinin kullandığı akıllı telefonlar ile yapabileceklerimizin sınırı neredeyse yok desek yeridir. Android virüsleri de gün geçtikçe hızla yayılan virüsler arasında yerlerini alıyorlar. Bu virüsler telefonlarınıza bulaşarak birbirinden farklı eylemlerde bulunabilirler. Örnek vermek gerekirse sizin haberiniz olmadan mikrofonu çalıştırarak dinleme yapmaları, sizin haberiniz olmadan fotoğraf çekimleri yapmak ve daha birçok birbirinden farklı eylemleri yerine getirebilirler. En kötüsü de telefonunuz içerisinde bulunan çeşitli verileri rahatlıkla çekebiliyor olmalarıdır. Çektikleri bu verileri de yine diledikleri gibi kullanabiliyorlar. Yine telefonunuz üzerinden internet bankacılığı yapıyorsanız kesinlikle tehlike altındasınız demektir.

Android Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Android telefonlarınızın güvenliğini tam anlamıyla sağlamak bazen zor olabilmektedir. En büyük güvenlik adımı bir anti virüs yazılımnı yüklemeniz olacaktır. Telefonunuza kuracağınız kaliteli bir android yazılımı ile rahatlıkla koruma sağlayabilirsiniz. Yine buna ek olarak bilinmeyen kaynaklardan dosya yüklemeyi kabul et özelliğini devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Aslında bu özellik varsayılan olarka zaten devre dışıdır. Ancak birçok kullanıcı farklı sitelerden uygulamalar indirerek yükledikleri için bu özelliği sık bir şekilde kullanmaktadırlar. Virüsler de farklı kaynak olarak gözüktüjkleri için birçok telefonu rahatlıkla ele geçirebilmekteler. Bu yüzden bu özelliği ayarlar menüsünden mutlaka devre dışı bırakmalısınız. Ancak bu şekilde korumanızı sağlayabilirsiniz.

Telefonunuza Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarsınız?

Eğer telefonunuza virüs bulaşmış ise bataryanızdan çok yiyor olabilir. Siz daha farkında olmadan arka planda çeşitli kamera uygulamalarını çalıştırıyor olabilir. Buna ek olarak konuşmalarınızda eğer çeşitli yanıkalanmalar veya kesilmeler var ise telefonlarınız dinleniyor da olabilir.  Bu yüzden bütün bu unsurlara özenle dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra Google şirketi güvenliğkl unsurunda sorunlar yaşamakta olan Android modeller için çeşitli adımlar atıyor. Android 6.0 Marshmallow beraberinde telefonlara bütün disk kriptolama zorunlulu ğu gelecek. Ancak bu şekilde farklı kişilerin cihazlarınızdaki çeşitli verilere erişmelerinin önüne geçilmiş olacak.  Google şirketi bu unsur ile ilgili yayınlamış olduğu belgede bütün disk şifreleme fonksiyonunun bütün Android Marshmallow ürünlerde varsayılan olarak aktif edilmesi gerektiği yazmakta. Yani bu demek oluyor ki Android ürün üreticilerinin bundan sonra üretecekleri çeşitli telefonlar ve tabletlere de bu gibi özellikler gelecek. Fakat Marshmallow güncellemesini başka zaman alan cihazlar ise bu bildiriyi alamayacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir