Firefox Eklenti ve Ayarları Nasıl Sıfırlanır?

Firefox Eklenti ve Ayarları Nasıl Sıfırlanır?

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Mozilla Firefox internet tarayıcısının, uzun seneler süren kullanımların sonrasında eklentiler, seçenekler, temalar, tarayıcıya kurulan programlar ve bütün diğer faktörlerden kaynaklı biraz yavaşlamaya başladığını ve bir sıfırlama istediğini söyleyebilmekteyiz. Firefox’u en yüksek performansla kullanabilmeye devam edebilmek için bir iki senede bir tarayıcı eklentilerini ve seçenekler ı sıfırlamak gerekmektedir. Böylece tarayıcınızı en yüksek verim ve performansla tekrardan kullanmaya başlayabilir, internetteki gezintilerinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Bunu yapmak için yazılımın kendisinde bir sıfırlama fonksiyonu yer almaktadır ve bu fonksiyon yardımıyla ek bir yazılım kullanmaya da gerek kalmıyor. Bu fonksiyona ulaşabilmek için aşağıdaki adımlarımızı takip edebilir, Firefox’u sıfırlayabilirsiniz.

Firefox’da Sıfırlanacak Olan Verileriniz Neler?

Firefox sıfırlama prosedürü anında şu bilgileriniz korunacak ve sıfırladıktan sonrasında kaybolmayacaklardır: bireysel sözlük, form verileri, çerezler, pencere ve bölümler, parolalar, geçmiş, sık kullanılmakta olanlar. Şu bilgiler ise Firefox içinde kaybedilecek, yalnız masaüstünde yer alan bir yedek dosyasında saklanırlar: temalar,  uzantı ve site tercihleri, arama motorları, DOM depolama, güvenlik seçenekleri, indirme prosedürleri, yan yazılım seçenekler ı, araç çubukları, kullanıcı stilleri ve sosyal özellikler.

Firefox Sıfırlama İşlemi Basitçe Nasıl Yapılır?

Firefox’umuzu sıfırlamak için öncelikle programı açıyor ve adres çubuğu sekmesine “about:support” yazarak klavyemizden enter düğmesine basıyoruz. Karşımıza çıkan destek sayfasının hemen sağ sekmesinde tarayıcı tekrardan başlat adlı bir çeşit düğme görebilirsiniz. Ona tıklayıp devam etmekteyiz. Butona tıkladığınızda bir uyarı penceresi karşınıza gelecektir. Bu penceredeki “Firefox tarayıcısını yenile” düğmesine basıp ileriye devam ediyoruz. Yenilenme unsurlarının kısa bitiminde karşınıza hangi bilgilerinizin geri döndürüldüğünü yazan bir bilgi monitörü gelecektir. Bu monitördeki “Bitir” düğmenin kullanarak gene devam etmekteyiz. Bitir düğmesine tıkladıktan sonrasında biraz sabretmenizi gerektirecek bir çeşit pencere karşınıza gelecektir. Bu aşamada bir şeye basmıyor ve prosedürün bitmesini bekliyoruz. Firefox tekrardan açıldığında “Başardınız!” monitörüyle karşılaşacaksınız. Yenileme prosedürünü yapmadan önce açık olan bölümlerinizi geri döndürmek istiyorsanız monitördeki seçeneklere hiç dokunmadan “Başlayalım!” isimli mavi düğmeye basın. Peki eski Firefox eklentilerimize ve diğer seçeneklere ne olmuştur? Söylenilmekte olunan bu önemli bilgiler daha eski firefox bilgileri adlı bir çeşit dosyaya kayıt edilir. Bu dosyanın içerisinde bulunan “extensions” klasörü içinde daha önce yani sıfırlamadan önce kullanmış olduğunuz eklentileri bulabilir ve oradan tekrardan kurabilirsiniz. Lakin bu klasörle işiniz kalmadıysa bireysel verilerinizin açıkta kalmaması için klasörü silmeyi de unutmamalısınız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir