Bilgisayarınızı Asla Yamasız Bırakmayın!

Bilgisayarınızı Asla Yamasız Bırakmayın!

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Anti virüs yazılım trendi olan ESET Anti Virüs şirketi, Mayıs ayı Dünya Tehdit Raporu’nu yayınlamıştı. Son üç yıldır çok can yakmış olan “Conficker“ namı değer virüs, rapora göre 5’inci sıraya gerilemiş durumda. ESET Genel Müdür Yardımcısı olan Alev Kaya’ya göre de işletim sisteminin yamalar beraberinde güncel tutulması, riskin hafiflemesindeki en önem arz eden faktörlerden biri. Akkoyunlu, “sistemlerinizi asla yamasız bırakmamalısınız“ uyarılarında bulundu.

2009, 2010 ve 2011 senelerinde bilgisayarlara yönelik en sık görülen tehdit olan Conficker isimli solucan türü, işletim sistemi üzerinde bulduğu açık vasıtası ile geçerli kullanıcı verilerine ihtiyaç duymadan bilgisayara bulaşıyor. Güvenlik ile ilgili bazı sistem hizmetlerini deaktif bırakmakta olan bu virüs, daha sonrasında ek bir uygulama indirilmesine imkân sağlayıp, bilgisayardaki bireysel verilere kötü niyetli bireyler tarafınca ulaşılmasını sağlamaktadır.

Tehditler Önlemler İle Giderilebiliyor

Conficker, evrende gene ilk 10 büyük tehdit aralarında olmasına karşın ESET Nisan ayı Tehdit Raporu’na göre ise 5’inci sıraya düşmüş durumda. nihayetinde tehdit geriliyor. Başta ESET olmak suretiyle her neredeyse tüm anti zararlı yazılım uygulama kuruluşları Conficker’e karşı etkili teknikler geliştirmiş durumda. Fakat ESET uzmanlarına göre Confickerle savaşta, birçok bilgisayar sahiplerinin Windows işletim sistemi yamalarını güncel tutmaları fazla büyük önem kazanıyor.

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, “sistemlerinizin yamalarını kesinlikle her daim yapın“ diyerek: “Conficker virüsünün bulaşma riskini engellemek için kullanıcıların bireysel özenleri oldukça önemli. Burada Windows’un sistem yamalarını kesinlikle güncellemelerini tavsiye ediyoruz. Genel olarak Windows, kendiliğinden güncellemeler yapıyor. Anti zararlı yazılım uygulamaları da, sistem güncelliği gerektiğinde esnasında uyarıyor. Fakat kullanıcılar bazı zamanlar bu güncellemeleri erteliyor veya değerlendirmemeyi seçebiliyor. Fakat asla unutulmamalı, siber suçlular sistemlere sızabilmek için sürekli olarak bir açık arayışı içerisindeler. Bu nedenle daha güvenilir bir kullanım için bahsi geçen sistem güncellemeler yüklenmeli. Conficker örnek vermek gerekirse de, güncellemeler ve az bir şey dikkatli kullanımla bu virüsün rakamlarında düşüş görüyoruz. Siber suçlular için hala cazip bir virüs olmasına da, ilerleyen zamanda bulaşma düzeyinin azalacağını düşünmekteyiz dedi.

Tehdit Hala Aynı

Öte yandan Nisan ayında evrende en fazla görülmekte olan tehdit, “HTML/Scrinject.B” oldu. Bu zararlı yazılım, güvenilir olarak varsayılan internet web sayfalara yerleşerek, kullanıcıyı sahte urllere yönlendiriyor ve kötü niyetli uygulamaların sisteme yüklenmesine sebebiyet vermektedir. “Scrinject”, Aralık ayından bu güne dünya tehdit liderliğini sürdürüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir