RadioGPT: Dünyanın ilk yapay zeka radyo istasyonu duyuruldu

Genel Şub 27, 2023 Yorum Yok
En sevdiğiniz ve işe giderken açtığınız FM radyo istasyonlarında duyduğunuz ses, yakında Yapay zekaya ilişkin olabilir. Bir müddet Evvel Futuri Media, dünyanın birinci Yapay zeka tabanlı “yerelleştirilmiş” radyo istasyonu olan RadioGPT’yi duyurdu.

Dünyanın birinci Yapay zeka radyo istasyonu

Futuri Media tarafından geliştirilen RadioGPT, OpenAI’ın sunduğu ChatGPT eserinde bulunan GPT-3 modelini Temel alarak inşa edilmiş. Tıpkı vakitte bu model hikaye keşfi ve toplumsal medya içerik taramaları yapan TopicPulse ile birleştirilmiş vaziyette. Sonuç olarak ise ortaya Mahallî bir alanda hangi hususların trend olduğunu belirleyecek ve ona nazaran size içerikler sunacak bir Yapay zeka DJ’i sunulmuş oluyor.

Aktarılanlara nazaran RadioGPT, mevzuları belirlemek için Facebook, Twitter, Instagram ve 250 binden fazla Öbür haber ve bilgi kaynağı tarıyor. Elde edilen bilgiler Yapay zeka sesleri ile gerçeğe dönüştürülerek sizlere aktarılıyor. Bu sayede haberleri alırken tıpkı vakitte şarkılar, reklamlar, trafik güncellemeleri ve hava durumu üzere öteki Mahallî bilgiler de sizlere Yeniden gerçekçi Yapay zeka sesi tarafından iletiliyor. Bu sesin bir sanatkarın sesiyle eğitilebilmesi de mümkün. Yani Lokal radyo istasyonunuzun suncusu Margot Robbie, Brad Pitt, Ricky Gervais üzere ünlüler olabilir. Kim bilir, belkide gelecekte konuşan Yapay zekaların sesleri için ödeme bile yapabiliriz.

Alpha Media, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Lokal radyo istasyonları için RadioGPT’nin birinci ortağı olmak için şimdiden Futiri ile anlaşmış durumda. Alpha Media’nın RadioGPT’yi istasyonlarına nasıl entegre edeceği yahut bunun var çalışanları için Amel kayıplarına yol açıp açmayacağı şimdi net değildi.

Öte yandan RadioGPT özelinde kimi sıkıntılar daha doğrusu soru işaretleri bulunuyor. mesela Futuri, bilgileri ve siteleri tarama özelliğinde detaya girmedi. Bu bilgiler şirketin kendi TopicPulse teknolojisiyle toplanıyor fakat nasıl toplanıyor meçhul. Bu bilgiler GPT-3 ile birleştirilerek içerik oluşturuluyor olsa da bilgilerin güvenilirliği yahut tarafsızlığı da Yine soru işareti. Bildiğiniz üzere nihayet yıllarda toplumsal medya yanlış haberler nedeniyle sıkça eleştiriliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir