Profesyonel meslekler için yapay zeka tehdidi: İşlerinden olabilirler

Yazılım May 17, 2023 Yorum Yok
Goldman Sachs tarafından kısa müddet Evvel yayınlanan bir raporda, yaklaşık 300 milyon global işin otomasyona maruz kalabileceği ve bütün işlerin dörtte birinin üretken yapay zeka ile değiştirilebileceği iddia edilmekte.

Üst seviye yöneticilikten Davet merkezine kadar

Artık içerik yazabilen ve görseller oluşturabilen sohbet robotları ile Yapay zeka, dizayncılar ve yazılım mühendisleri üzere çalışanların yerini almak, hatta şu anda beşerler tarafından gerçekleştirilen Fazla Türlü tekrarlayan Amel vazifelerini devralmakla tehdit etmekte. Yapay zekanın göstermiş olduğu potansiyeli ile, en üst seviye yönetici rollerinden çağrı merkezi operasyonlarına kadar geniş bir yelpazede Fazla düzgün işler başarabileceği düşünülüyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Mayıs ayında yayınladığı ve dünya genelinde 803 şirketle anket yaptığı Future of Jobs raporuna nazaran, şirketlerin %75‘inden fazlası önümüzdeki 5 Yıl içinde Yapay zeka teknolojisini benimsemek istiyor.

Hizmet bölümü için harika bir seçenek

Hizmet kesimleri için Yapay zeka takviyeli bir platform olan Aquant’ın CEO’su ve kurucu ortağı Shahar Chen, “Yapay zeka ile roller değiştikçe, teknoloji belli işlerde ve kesimlerde muhtaçlık duyulan maharetleri ve giriş mahzurlarını azaltacaktır.”  ifadesinde bulundu.

Chen, Yapay zekanın Özellikle tamirat teknisyenleri ve Davet merkezi temsilcilerinin bulunduğu hizmet işletmelerini Olumlu istikamette etkileyeceğini, Yapay zekanın bu rollere Yardımcı olacağını ve bunları yapmak için gereken maharetleri en üye indireceğini belirtti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir