Pankreas kanseri için geliştirilen aşı bir devrime işaret ediyor

Genel May 11, 2023 Yorum Yok
COVID-19 aşısını üreten Alman şirketi BioNTech, geliştirmiş olduğu kişiselleştirilmiş bir aşı sayesinde pankreas kanserine karşı ümit verici sonuçlara ulaştı. Hastaların bağışıklık sistemlerine kanser tümörlerine saldırmayı öğreten aşı, tedavi edilen 16 hastanın yarısında bağışıklık yansısına neden oldu ve bu hastaların kanserleri çalışma sırasında tekrardan nüksetmedi.

Pankreas kanseri için aşı geliştirildi

Pankreas kanseri, kanser çeşitleri ortasında sıklıkta tekrardan nüksetmesiyle ünlü. ur hücreleri alınsa dahi pankreas kanserinin nüksettiği tekraren Sefer gözlemlenmiş durumda. Fakat bu kansere karşı geliştirilen yeni bir aşı nihayet derece ümit vaat ediyor. Nature mecmuasında yayınlanan çalışma, kanser aşılarının hastaların tümörlerine nazaran uyarlanmasına yönelik yıllardır süren hareketin dönüm noktalarından biri oldu.

New York’taki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi‘nde Dr. Vinod Balachandran liderliğindeki araştırmacılar, hastaların tümörlerini çıkardı ve örneklerini Almanya’ya gönderdi. Orada, Pfizer ile nihayet derece başarılı bir COVID aşısı yapan BioNTech şirketindeki ilim insanları, kanser hücrelerinin yüzeyindeki belli proteinlerin genetik yapısını tahlil etti.

BioNTech daha sonra bu genetik bilgileri kullanarak, her hastanın bağışıklık sistemine tümörlere saldırmayı öğretmek üzere tasarlanmış kişiselleştirilmiş aşılar üretti. BioNTech’in COVID aşıları üzere, kanser aşıları da RNA’ya dayanıyor. Bu durumda aşılar, hastaların hücrelerine, çıkarılan tümörlerinde bulunan birebir proteinlerden kimilerini üretme talimatını vererek, potansiyel olarak gerçek kanser hücrelerine karşı işe yarayacak bir bağışıklık reaksiyonunu tetikledi.

“Bu bir kilometre taşı.”

Çalışmada yer almayan Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi’nde hastalık uzmanı olan Dr. Anirban Maitra, yaptığı açıklamalarda “Bu, pankreas kanserinde bir mRNA aşısının birinci kanıtlanabilir başarısıdır ve çalışmanın ön niteliğine Karşın ben buna muvaffakiyet diyeceğim. Bu standartlara nazaran, yeni aşı bir kilometre taşı.” tabirlerini kullandı. Çalışmanın ölçeği yalnızca 16 hasta ile sonlu olsa da sonuçlar hayli yürek verici.

Elbette gidilmesi gereken daha uzun bir yol var. Kişiye özel mRNA aşılarda maliyet, bu Cin aşıların daha geniş çapta kullanılması için Aka bir Mani pozisyonunda. Fakat uzmanlar, ilim insanlarının şahsileştirilmiş kanser aşılarını bu kadar süratli bir biçimde oluşturabilmeleri, kalite denetimlerini yapabilmeleri ve sunabilmelerinin ümit verici bir işaret olduğunu söylüyor.

Tanesi 100.000 dolar

Çalışmada vazife Meydan şirketin kurucu ortaklarından Dr. Uğur Şahin, Aralık 2019’da çalışmanın başlangıcından bu yana BioNTech’in aşı üretim sürecini altı haftanın altına indirdiğini, nihayetinde ise kanser aşılarını dört hafta içinde üretebilmeyi hedeflediklerini söyledi. Şahin, BioNTech’in yaklaşık on Yıl Evvel aşıları test etmeye başlamasından bu yana, üretimin kimi kısımlarını otomatikleştirerek maliyeti doz başına yaklaşık 350.000 dolardan 100.000 doların altına düşürdüğünü belirtti.

Bu ortada aşıya Karşılık vermeyen hastalarda kanser, ameliyattan yaklaşık 13 ay sonra Geri dönme eğilimi gösterdi. Cevap veren hastalar ise takip edildikleri yaklaşık 18 ay boyunca hiçbir nüks belirtisi göstermedi. enteresan bir halde, bir hastada, karaciğerde olağandışı bir büyüme geliştikten sonra aşı ile aktive edilmiş bir bağışıklık yansısının ispatı görüldü. Büyüme daha sonra görüntüleme testlerinde kayboldu. ilim insanları artık, bu tekniği Öbür kanser çeşitlerinde denemeyi ve var tahlilleri geliştirmeyi hedefliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir