Google’a LGBT propagandası ve yanlış bilgi nedeniyle gülünç para cezası verildi

Genel May 11, 2023 Yorum Yok
Rus haber ajanslarının bildirdiğine nazaran, bir Rus mahkemesi kısa bir müddet Evvel Google’ın çatı şirketi Alphabet’e “LGBT propagandası” ve Rusya’nın Ukrayna’daki askeri harekâtı hakkında “yanlış bilgi” içerdiğini söylediği YouTube görüntülerini silmediği gerekçesiyle Nakit cezası verdi.

Google’a LGBT ve yanlış bilgi cezası

Geçtiğimiz Yıl Moskova, Rus internet kullanıcılarının internette gördükleri üzerinde denetimi arttırma uğraşlarının bir kesimi olarak Batılı teknoloji şirketlerine düzinelerce ceza kesti. Ukrayna’ya asker gönderdikten kısa bir müddet sonra sıkı sansür maddeleri çıkaran Rusya, geçen Yıl da “LGBT propagandasının teşviki” olarak isimlendirdiği sivil haklara karşı maddelerini güçlendirdi. Bu bilgilerin ışığında Rusya, Google’a “LGBT propagandası” ve Rusya’nın Ukrayna’daki askeri harekâtı hakkında “yanlış bilgi” içerdiğini söylediği YouTube görüntülerini silmediği gerekçesiyle 3 milyon ruble Nakit cezası verdi. Bu ceza ise yaklaşık 38.000 dolar yapıyor.

Öte yandan ülkede neyin LGBT propagandası” olarak nitelendirileceğinin kapsamı nihayet derece geniş. Bu kapsam içerisinde kamusal alanda, internette ya da sinemalarda, kitaplarda yahut reklamlarda propaganda yapmak cürüm sayılıyor. TASS haber ajansının bildirdiğine nazaran Rus savcılar, Google’ın YouTube’da yayınlanan ve ortalarında Moskova tarafından “yabancı ajan” olarak nitelendirilen bir blog müellifinin eşcinsel çiftlerin nasıl çocuk yetiştirdiği ve Petersburg’daki LGBT topluluğu hakkındaki görüntülerinin da bulunduğu birtakım görüntüleri kaldırmayı reddettiğini söyledi.

Google’ın Rusya’daki iştiraki geçen yıl, Rus yetkililerin şirketin istenilen içeriği silmedeki “tekrarlanan başarısızlığı” nedeniyle Aralık 2021’de 7,2 milyar ruble (92,6 milyon dolar) ceza kesmesinin ve yetkililerin banka hesaplarına el koymasının akabinde iflas müracaatında bulunmuştu. Rusya Yeniden geçen Yıl Google’a içerikleri kaldırmadığı gerekçesiyle 358 milyon dolar ceza Nakit cezası vermişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir