Avrupa Birliği, devasa büyüklükteki Microsoft ve Activision anlaşmasını onaylayacak!

Genel May 11, 2023 Yorum Yok
Microsoft’un Activision-Blizzard’ı 69 milyar dolara satın alma kararı dünyanın en Değerli düzenleyici kurumları tarafından incelenmeye devam ediyor. İngiliz düzenleyici Kuruluş CMA, Microsoft’a Kırmızı ışığı gösterse de yeni gelen bilgiler Avrupa Birliği’nin oyun tarihinin en Aka satın alımını onaylayacağını söylüyor.

Avrupa, Microsoft ve Activision muahedesini onaylayacak

Reuters’in mevzuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine nazaran AB’nin düzenleyici kolu olan Avrupa Komitesi, Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision satın alımını önümüzdeki hafta, 15 Mayıs tarihinde onaylayacak. Bilindiği üzere İngiliz düzenleyici Kuruluş CMA, bulut oyunlarındaki rekabeti engelleyeceği tasasıyla muahedeyi engellemişti. Yaklaşık üç hafta sonra ise AB kanadından onay geliyor.

Microsoft, düzenleyici kurumların kaygılarını gidermek için Activision-Blizzard oyunlarının öteki platformlara gelmeye devam edeceğini taahhüt etmiş ve tıpkı vakitte Nvidia, Ukraynalı Boosteroid ve Japon Ubitus üzere bulut tabanlı rakipleriyle lisans muahedeleri yapmıştı. AB’nin bu atılımlar sonucunda satın alma sürecini onaylamasına Kesin gözüyle bakılıyor.

Ayrıca, satın almanın gerçekleşmesi halinde Activision’ın Call of Duty serisini Nintendo’nun konsollarına getirmek için bir mutabakatı da var. Dünyanın en Aka görüntü oyun dağıtım platformu Steam’in sahibi Valve, Microsoft’a güvendiğini söyleyerek bir lisans kontratı yapmayı reddetmişti. Karar için 22 Mayıs’a kadar mühlet tanıyan Kurul, yorum yapmaktan kaçındı. Bu ortada şimdiye kadar Japonya (JFTC), Sırbistan (TBM), Brezilya (CADE), Şili (FNE), Suudi Arabistan (GAC), Güney Afrika (SACC) ve Ukrayna (AMCU) muahedeyi onayladı. ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun ise muahedeye sıcak bakmadığı biliniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir