OpenAI, yeni yapay zeka tespit aracını yayınladı: İşe yarıyor mu?

Yazılım Şub 01, 2023 Yorum Yok
OpenAI, ChatGPT’yi piyasaya sürdükten iki ay sonra öğrenciler ödevlerini, imtihanlarını, yazılım kodlarını ve daha fazlasını yapmaya başladı. Birtakım üniversiteler ChatGPT kullanımı konusunda sert tedbirler almaya başlarken birkaç Kıymetli ilim mecmuası yayınlarında chatbot kullanımını yasakladı. Bu atılımların Temel sorunu ise ortak: Gösterilen metni Yapay zeka mı yazdı yoksa bir insan mı?

Bu sorunu çözmek için OpenAI, metnin bir insan tarafından mı yoksa Yapay zeka tarafından mı yazıldığını belirlemenize Yardımcı olacak yeni bir araç yayınladı. Birkaç gün Evvel de Stanford’daki bir araştırma takımı benzeri bir Gaye için DetectGPT’yi duyurmuştu. Öte yandan OpenAI’ın yeni aracı en az 1.000 Ira uzunluğunda metin yapıştırabileceğiniz bir metin kutusu sunuyor. Buraya ilgili metni yapıştırdığınızda ise metnin Yapay zeka tarafından oluşturulmuş olma ihtimalinin Fazla düşük yahut Yapay zeka tarafından oluşturulmuş olabileceğine dair bir geribildirim uyarısı gösteriliyor.

Bu içeriği kimin yazdığını test ettik

Fakat OpenAI sistemin büsbütün olgunlaşmadığının da altını çiziyor. Yani sistemin, Yapay zeka tarafından oluşturulmamış yahut oluşturulmuş bir metin hakkında yanlış karar Eda talihi bulunuyor. Yaptığım testlerde çoğunlukla sistemin hakikat kestirimde bulunduğunu gördüm lakin yanlış varsayımlarının de sayısı yüksek.
Örneğin bu yazı. Şu anda okuyor olduğunuz bu yazıyı OpenAI’ın yeni Yapay zeka tespit yazılımında test ettim ve yazının Yapay zeka tarafından yazılmış olabileceğini söyledi. Öte yandan ChatGPT’den “Yükselen oyun fiyatlarıyla ilgili bir tenkit yazısı müellif mısın?” isteğinde bulundum. ChatGPT’nin yazmış olduğu metni test ettim ve Sonuç ise biraz gülünç diyebilirim. Sistem, yazının yapay zeka tarafından oluşturulmuş olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Bu bağlamda en azından şimdilik bu aracın Fazla muteber olmadığını söyleyebilirim. Bununla Birlikte OpenAI ile Microsoft arasındaki paydaşlık giderek büyüyor. Microsoft, şirketin Yapay zeka eserlerini Bing, Office 365 ve Azure gibi servislerine eklemeyi planlarken yakın bir vakitte OpenAI’a 10 milyar dolarlık bir yatırım yaptığı bildirildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir