Ölürken ne görürüz? Yeni araştırma ölüme yakın deneyimin ayrıntılarını ortaya çıkardı

Genel Kas 14, 2022 Yorum Yok
kalp durmasından sonra kalp masajı ile kurtulan şahısların yaklaşık yüzde 20’si, görünürde bilinçsizken ve sözün tam manasıyla vefatın eşiğindeyken bilinçli vefata yakın deneyimler yaşadığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktı.

Çalışmaya Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta Mayıs 2017 ile Mart 2020 ortasında CPR yani kalp masajı yahut yapay teneffüs ile hayata döndürülen ve hastanedeyken kalp atışları duran 567 erkek ve kadın iç edildi. Çalışma Yekün 25 hastanede ve hayatta kalan 126 şahıs üzerinde gerçekleştirildi.

Ölüm anında en derin anılara ulaşılabiliyor

Çalışmaya katılan ve hayatta kalanlar olayları Acı yahut kahır olmadan gözlemleme iç olmak üzere benzersiz şuurlu tecrübeler yaşadıklarını bildirdi. Ayrıyeten bu mevte yakın tecrübe sırasında diğerlerine yönelik hareketleri, niyetleri ve fikirleri de iç olmak üzere pek Fazla kıymetlendirme yahut düşünme hareketi gerçekleştirdiklerini aktardılar. Araştırmacılar, bu mevt tecrübelerinin halüsinasyonlar, hayaller, sanrılar, yanılsamalar yahut CPR kaynaklı şuurdan büsbütün farklı olduğunu buldular.

Araştırmaya ayrıyeten gizli beyin aktivitesi testleri de iç edildi ve deneklerin gama, delta, teta, alfa ve beta dalgaları da iç olmak üzere beyin aktivitesinde Birden artışların olduğu gözlemlendi. Bu beyin dalgaları olağan koşullarda beşerler şuurlu olduklarında, düşündüklerinde, anıları canlandırdıklarında yahut yeni bir şey algıladıklarında açığa çıkan yüksek zihinsel fonksiyonlar olarak Anlatım ediliyor.

Araştırmanın baş araştırmacısı PhD, Sam Parnia, “Bu hatırlanan tecrübeler ve beyin dalgası değişiklikleri, kelamda vefata yakın tecrübenin birinci işaretleri olabilir ve onları birinci Kez Aka bir çalışmada yakaladık” diyor ve ekliyor, “Sonuçlarımız, mevtin eşiğinde ve komada olan insanların, problem olmadan farkındalık da iç olmak üzere eşsiz bir içsel şuurlu tecrübe yaşadıklarına dair deliller sunuyor.”

Yüksek bilince ulaşılıyor ancak nedeni gizemini koruyor

Araştırma tıbben ölen insanların kişilik ve şuurlarının öteki biyolojik gövde fonksiyonları üzere, mevt anında büsbütün durmayabileceğini öne sürüyor. “Bu büsbütün berrak tecrübeler, temelinde ölmekte olan bir beynin hilesi olarak kabul edilemez” diyen Parnia, kişinin vefatın eşiğinde gördüğü anıların ve yeni düşüncelerin/anıların benzersin bir tecrübe olarak Anlatım ediyor.

Beyin çalışmayı durdururken doğal fren sistemlerini kapatmaya başlıyor. Bu, yüksek alkol alımında disinhibisyon olarak da bilinen serebral korteksin icra ettiği denetimin azalması ya da kaybolması durumuna benzeri. Yani olağanda hatırlamayacağınız, yapmayacağınız şeyleri yapma durumu. Münasebetiyle mevt anında bu Cin saklanan anılar, erken çocukluktan mevte kadar olan kanılar ve gerçekliğin öbür tarafları iç olmak üzere bir kişinin şuurunun derinliklerine erişim sağlanıyor. Sonuç olarak insanların mevt anında yüksek bir bilince ulaştığı Anlatım ediliyor fakat bunun neden olduğu yahut evrimsel sürece ne üzere bir yararı olduğu sorusuna ise araştırmacılar karşılık veremiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir