ODTÜ Bilim-2 gemisi Kahramanmaraş depremlerinin Akdeniz’deki etkisini araştıracak

Genel Mar 07, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin tesirleri hakkında Türlü bilimsel çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar sayesinde yeni zelzelelerin yaratacağı riskleri öngerecek bilgiler toplanıyor.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsünün araştırma gemisi Bilim-2, 6 Şubat’ta meydana gelen zelzelelerin Akdeniz’in tabanlarında yarattığı mümkün tahribatı ve ekosistem üzerindeki baskısını yerinde takibe almak üzere hazırlıklarını tamamladı. Deniz tabanından alınacak su ve sediman karot numuneleri sayesinde sarsıntıdan sonra tetiklenen heyelanlar ve ekosistem üzerindeki tahribat hakkında tespitler yapılacak.

Depremden etkilenen kentlerdeki altyapılar, arıtma tesisleri ve Sanayi tesisleri ziyan gördü. Bu durumun denizdeki kirliliğe tesiri gözlemlenecek. Asi Irmağı ve Samandağ önünde istasyonlar kuruldu. Bilim-2 gemisiyle Mart, Haziran ve Ağustos ayında yapılan seferlerde denizdeki kirliliğin takibi yapılacak.

Su altındaki heyelanlar incelenecek

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Yücel, zelzelenin Fazla Aka olmamakla Bir arada Ufak genlikli tsunami yarattığı tarafındaki bilgilerin raporlara yansıdığını, buna nazaran tsunaminin boyutlarının Faziletli ve Kıbrıs kıyılarında da ölçüldüğünü hatırlattı.

Depremlerin karada yarattığı tsunami üretme düzeneğinin su altı heyelanları yoluyla olduğunu belirten Yücel, Akdeniz’de yürütecekleri çalışmalara ait şu bilgileri verdi:

“Karadaki bir sarsıntı, kıyıya yakın olmuşsa o kıyıya yakın yerlerde su altı heyelanlarını tetikler. Böylelikle su altında oluşan Fazla Aka sediman akışları, tsunami dalgaları yaratır. İskenderun Körfezi ve Samandağ kıyılarının aşikâr bölgelerinde su altı heyelanlarının oluştuğunu öngörüyoruz. Deniz seferlerimizde, kıyıları Fazla yakından tarayarak deniz tabanı çalışmaları ile su altı heyelanlarının yerini tespit edeceğiz. Çalışmalarımızda denizden sediman karot örnekleri alacağız. Bu heyelanlar kaç kilometre açığa taşınmış, hangi bölgeye daha tesirli olmuş, bunları belirleyeceğiz. Bu ilim açısından Fazla Değerli bir data.

Çalışmamız, sarsıntının hangi Kenar kısmında, hangi heyelanlara yol açtığı konusunda bir birinci olacak. Böylelikle bir sonraki zelzelenin denizlerde yaratacağı riskleri öngörmeye Yardımcı bilgiler toplayacağız. Kısaca, zelzelenin kirlilik manasında kıyılara nasıl bir tesiri oldu, bunu belirleyeceğiz bir de sarsıntının tetiklediği su altı heyelanlarını belirleyip açıklayacağız. Böylelikle bir sonraki mümkün sarsıntıların denizlerde yaratacağı riskleri öngörmeye Yardımcı bilgiler toplayacağız.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir