Oculus’un ortağından yeni VR başlık: “Oyunda ölürsen, gerçek hayatta da ölürsün”

Genel Kas 09, 2022 Yorum Yok
Oyunlarda gerçekçilik genelde aranılan ve istenilen bir özellik. Oculus‘un kurucu ortağı Palmer Luckey, sanal gerçeklik ile gerçek dünyayı yenilikçi ve inanılmaz derecede tehlikeli bir formda birleştirerek bu istenilen gerçekçiliği tam manasıyla karşımıza getiriyor.

Palmer Luckey’nin bu fikri temelinde tanınan light novel serisi ve animesi olan Sword art Online’a (SAO) dayanıyor. SAO, 6 Kasım 2022 tarihinde geçen sanal gerçeklik ve MMORPG bahislerine odaklanan bir üretim. Anime serisinde 10.000 oyuncu bir VRMMORPG’de mahsur kalıyor ve orada öldüklerinde gerçek hayatta da ölüyorlar.

 “Oyunda ölürsen, gerçek hayatta da ölürsün”

Öte yandan Luckey’in geliştirdiği VR başlık temelinde piyasaya sürülen gerçek bir Eser değil. Bu daha Fazla cosplaye dönüştürülmüş bir fikir deneyi üzere bir şey. Lakin Sonuç olarak bu VR başlık ile oyun oynarsanız, öldüğünüzde muhtemelen gerçek hayatta da öleceksiniz. Çünkü Sword art Online’daki NerveGear isimli başlıklar üzere Luckey’nin geliştirdiği VR başlık da içerisinde beynin ön kısmını gaye Meydan patlayıcılara sahip. Bu patlayıcılar oynanan oyunda öldüğünüzü algılamak başlıktaki fotosensöre bağlanmış durumda. Hasebiyle Müsait bir oyun sonu ekranı göründüğünde patlayıcı sistem devreye giriyor ve başlığı takan kişiyi öldürüyor.

Elbette Palmer Luckey, geliştirmiş olduğu VR başlığını denemedi yahut gerçek bir teste tabi tutmadı. Ayrıyeten Luckey’e nazaran oluşturduğu sistem kusursuz de değil. Meydana gelebilecek pek Fazla arızanın olabileceği ve kullanıcın yanlış vakitte ölebileceğini belirten Luckey, Oculus’u 2 milyar dolara satın Meydan Facebook‘tan ayrıldıktan sonra 2014 yılında Anduril Industries isimli bir savunma teknolojisi şirketi kurdu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir