Dünyada bir ilk: Yapay kan ilk defa insanlara nakledildi

Genel Kas 09, 2022 Yorum Yok
Birleşik Krallık’taki Ulusal sıhhat Hizmeti’nden (NHS) ilim insanları, Bristol ve Cambridge üniversitelerinin yardımıyla, laboratuvarda üretilen kanla iki beşere başarılı bir atama süreci gerçekleştirdi. Yapılan süreç klinik çalışma kapsamında bir birinci manasını taşıyor.

Hafta başında gerçekleştirilen yapay kan nakli sonucunda rastgele bir Üzücü tesir saptanmadı. Emniyet için bu denemelerde nihayet derece küçük, yaklaşık bir yahut iki çay kaşığı kadar kan nakli gerçekleştirildi. ek olarak beşerli klinik testler sekiz sağlıklı gönüllüyle devam ettirilecek.

Yapay kan nasıl oluşturuldu?

Araştırma ve klinik deney kapsamında ilim insanları bedene oksijen taşıyan Kırmızı kan hücrelerine odaklanıyor. Yapay kanın üretilme süreci ise olağan bir yarım litre (470 ml) kan bağışıyla başlıyor. Sonrasında ise manyetik boncuklar yardımıyla kırmızı kan hücresi olma yeteneğine sahip kök hücreleri ayrıştırılıyor. Ayrıştırılan kök hücrelerinin daha sonrasında laboratuvar ortamında çoğalması sağlanıyor. Kâfi ölçüye ulaşıldığında kök hücreleri, Kırmızı kan hücresi olmaları için yönlendiriliyor.

Tüm bu süreç yaklaşık olarak üç hafta sürüyor ve yaklaşık yarım milyon kök hücreden oluşan bir havuzdan 50 milyar Kırmızı kan hücresi elde ediliyor. Elde edilen Kırmızı kan hücreleri nakle Müsait olacak biçimde filtreleniyor ve yaklaşık Yapay olarak üretilmiş 15 milyar kan hücresi üretilmiş oluyor.

Çok Az kan kümeleri için hayati Ehemmiyet taşıyor

Dünya genelinde Fazla Nadir olan kan kümeleri olduğu biliniyor. Dolayısıyla projenin en son hedefi bu Az kan kümelerini üretebilmek. Yapay kan, orak hücreli anemi hastaları üzere sistemli ve Daimi kan nakline gereksinim duyan şahıslar için hayati ehemmiyete sahip.

Bunun ötesinde AB-negatif gibi popülasyonun yüzde birinde olan Az kan kümeleri da bulunuyor. ek olarak Bombay kan grubu olarak da bilinen Hh üzere daha da Az çeşitler de bulunuyor. O denli ki Bombay kan kümesi dünya nüfusunun yalnızca 0,0004’ünde görülüyor. Az kan kümelerine ek olarak doku ahenginin da olması gerekiyor, zıt takdirde gövde kanı reddetmeye başlıyor.

Bristol Üniversitesi’nden Profesör Ashley Toye BBC’ye verdiği demeçte, “Gelecekte Muhtemel olduğu kadar Fazla kan yapmak istiyoruz, bu yüzden başımdaki vizyon, olağan bir kan bağışına kıyasla Daimi olarak kan üreten makinelerle dolu bir oda” dedi.

Çalışmanın bir diğer emeli ise sentezlenen kanın daha uzun ömürlü olup olmadığını görmek. Bedenimiz Daimi olarak Kırmızı kan hücreleri üretiyor ve bunu 120 günde bir gerçekleştiriyor. Kan bankaları üzere bağış edilen kanlarda bu durum bu formda işlemiyor çünkü raftaki kanda farklı yaşlardan kan hücreleri yer alıyor. Münasebetiyle laboratuvarda üretilen kan hücrelerinin hepsi “genç” olduğundan teorik olarak yenilenme gerekmeden 120 gün dolanımda kalması gerekiyor.

Bu teoriyi test edebilmek için deneklere enjekte edilen kan hücreleri radyoaktif izotopla etiketlenmiş durumda. En az dört ay sonra bu kan hücrelerinin durumuna bakılacak

Maliyet Fazla yüksek

Denemeler başarılı olursa, kan bankalarında ve hastanelerde muhtaçlık duyulan kan kümesi eksikliği artık Fazla daha az olacak. Üstelik en Ender kan kümesinin bile üretilmesi Laf konusu olacak. Öte yandan Yapay kan üretme süreci epey maliyetli. Araştırmacılar Kesin bir sayı vermeme konusunda ısrarcı olsa da işlemin “çok pahalı” olduğu aktarılıyor. Araştırmacılar Yapay kan üretmenin Biricik probleminin maliyet olmadığı, randıman konusunda da ilerlemeler gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir