Nvidia, sessiz sedasız GeForce RTX 4090’da değişikliğe gitti

Anakart Driverları, Donanım Mar 09, 2023 Yorum Yok
Nvidia’nın RTX 4070 ve RTX 4080 üzere kimi RTX 40 serisi ekran kartlarına yeni GPU varyantları eklemeyi planladığına dair söylentiler konuşuluyordu. Lakin artık, GeForce RTX 4090 Founders Edition ekran kartında bu söylentilerin gerçeğe dönüştüğü görüldü. Nvidia, sessizce kartın GPU’sunda değişikliğe gitmiş.

Nvidia, RTX 4090 GPU’sunu değiştirdi

Evvelki raporlara nazaran, kart üzerinde yeni bir voltaj karşılaştırıcı (comparator) devresini aktifleştirmek için güncellenmiş bir GPU’ya gereksinim vardı. Tıpkı raporlar bunun daha ucuz kartlar, daha düşük Bina maliyeti ve hasebiyle daha düşük bir fiyatla sonuçlanabileceğini öne sürüyordu. Şimdilik RTX 40 serisi için Kıymetli bir fiyat değişikliği yok lakin görünüşe nazaran Nvidia, bahsedilen değişikliği GeForce RTX 4090 için çoktan yapmış durumda.
Bir kullanıcı kendisine gönderilen GeForce RTX 4090 FE’nin GPU-Z’de AD102-301 olarak isimlendirilen GPU’ya sahip olduğunu doğruladı. Olağanda kart AD102-300 ile gelmesi gerekiyordu. Laf konusu kart, GPU-Z’de tıpkı Aygıt PCI Kimliğini koruyor fakat Alt Kimlik tarafından değişikliğin olduğu görülüyor. Hasebiyle bir BIOS değişikliği Laf konusu değil. Ayrıyeten bu kartın azamî voltajının da 1,1 V’tan 1,07 V’a düşürüldüğü görülüyor.

Voltajın bir ölçü düşmüş olması ne üzere sonuçlar doğurur söylemek şimdilik sıkıntı. Çünkü, rastgele bir performans farkının olup olmadığını anlamak için daha Çok Örnek olması gerekiyor. Bununla Bir arada bu değişikliğin yalnızca Founders Edition kartlarda mı olduğu yoksa öbür Özel dizaynlara da uygulanıp uygulanmayacağı da belgisiz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir