NPC devrimi: Mount & Blade II: Bannerlord, ChatGPT ile birleştirildi

Yazılım Şub 11, 2023 Yorum Yok
2023 yılı hiç elbet yapay zekâ yılı olacak ve bu neredeyse her sanayide görülecek. Microsoft ve Google bu alanda kıyasıya bir rekabet halindeyken oyun sanayisi için bir ihtilal yaklaşıyor olabilir. Bir geliştirici tarafından sergilenen Mount & Blade II: Bannerlord ChatGPT modu, interaktif oyunların geleceğini aydınlatıyor.

NPC ihtilali gerçekleşebilir

Bir mod yapımcısı olan Bloc, Mount & Blade II: Bannerlord oyununda dinamik diyaloglar oluşturmak için ChatGPT kullanan bir mod geliştirdi. Bu mod için ayrıyeten özel olarak oluşturulmuş bir öykü motoru da kullanıldı. NPC’ler Türkçe dilinde de karşılıklar veriliyor lakin İngilizce lisanda daha sağlıklı yanıtlar verdiği görülüyor. Ortaya çıkanlar ise açıkçası büyüleyici denilebilir. Sıkça gördüğümüz ruhsuz, etrafının farkında olmayan ve irtibatı sonlu NPC’ler bir noktada oyunun en zayıf kısmı oluyor. Pekala, NPC’ler ile birebir yazarak irtibata girmek ve sohbet etmek nasıl olurdu? Mount & Blade II: Bannerlord için geliştirilen ChatGPT modu tam olarak bunu yapıyor.
Bloc tarafından yayınlanan görüntülerde oyuncunun NPC’ler ile onların kimlikleri, meslekleri ve etrafları hakkında yazarak sohbet ettiği görülüyor. Örneğin, görüntünün bir noktasında Bloc bir çiftçiye geliyor ve tahıl satıp satmadıklarını soruyor. Çiftçinin “evet” karşılığının akabinde Bloc, 1 paket tahılın fiyatını soruyor. Çiftçi, bir paketin 7 dinar olduğunu belirtiyor. Bloc ise 6 paket istiyor ve “İşte ödemen” yazıyor. Ve süreç tamamlanıyor. Rastgele bir “satın al” düğmesine tıklanmıyor. Hasebiyle bu yalnızca Bannerlord için değil bütünüyle oyun dünyası için heyecan verici bir gelişme.

Potansiyel büyük

Görüntüde karakterlerin kendi arka hikayelerini oluşturdukları da görülüyor. Bu kıssalar oyuncunun bahsettiği konuya nazaran şekilleniyor. Münasebetiyle tıpkı oyunda sınırsız bir tecrübenin sunulması Muhtemel görünüyor. Elbette üstte da dediğimiz üzere bu arka plan öyküleri geliştirici TaleWorlds Entertainment’in yazmadığı NPC’ler için oluşturulan Özel bir öykü motoru ile oluşturuluyor.

Öte yandan modun var durumunun en Aka sorunu Yapay zekâ tarafından verilen karşılıkların biraz uzun sürüyor olması. ek olarak diyaloğun birçok, tipik ChatGPT karşılıkları üzere biraz robotik kalıyor. Bununla Bir arada üretken Yapay zekâ muhtemelen her oyun tipi için Müsait olmayabilir. Fakat Mount & Blade üzere NPC etkileşimi yüksek RPG oyunlarda ChatGPT yahut üretken Yapay zekalar büyük potansiyele sahip üzere görünüyor. Aşağıdaki Örnek görüntüden modu ve yapabildiklerini izleyebilirisiniz. Ayrıyeten Bloc’un YouTube sayfasında daha Çok ilgili görüntünün da var olduğunu belirtelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir