NASA, patlamak üzere olan nadir bir yıldızı yakaladı: İşte görüntüler

Genel Mar 15, 2023 Yorum Yok
NASA, James Webb Uzay Teleskobu tarafından yakalanan ve bütün dünyayı adeta büyüleyen fotoğraflar paylaşmaya devam ediyor. Cihanımız hakkındaki sorulara uzun müddettir karşılık arayan Uzay teleskobu, artık de Dünya’dan yaklaşık 15.000 ışıkyılı uzaklıkta patlamak üzere olan WR 124 yıldızının çarpıcı manzaralarını yakaladı.

NASA, patlamak üzere olan Ender bir yıldızı yakaladı

Geçtiğimiz Haziran ayında NASA, WR 124’ün bir Wolf-Rayet evresinden geçtiğini gözlemledi. Wolf-Rayet yıldızlarını, evrimlerinin ileri evresinde olan ve yıldız rüzgarı sebebiyle Fazla yüksek oranda kütle kaybeden yıldızlar olarak tanımlayabiliriz. Uzay ajansına nazaran, yalnızca birtakım kütlesi Aka yıldızlar bu geçişi yaşıyor ve bu süreç nihayetinde kozmik bir patlama ile sonuçlanıyor.

Üstte gördüğünüz imaj, Dünya’dan yaklaşık 15.000 ışıkyılı uzaklıkta, Yay takımyıldızında bulunan bir yıldız olan WR 124’ü gösteriyor. NASA, yıldızın Güneş’in 30 sert büyüklüğünde olduğunu ve şimdiye kadar yaklaşık 10 Güneş bedelinde unsur attığını tahmin ediyor. Bu noktadan sonra atılan gaz soğuyacak ve kozmik toz oluşumuna neden olacak.

Günümüzde kozmik toz, evrenin Temel Bina taşlarından biri olarak kabul ediliyor. Bu nedenle, astronomlar kozmik tozun oluşumu ve dağılımı hakkında daha Çok bilgi edinmek istiyorlar. Fakat şu anda, kozmosta ne kadar kozmik toz olduğunu açıklayan bir teori yok. Öte yandan James Webb Uzay Teleskobu, bu gizemi çözmek için Değerli bir araç olabilir.

Nitekim yapılan açıklamada NASA, “Webb’den Evvel gökbilimciler WR 124 üzere ortamlarda toz üretimi sorularını araştırmak için kâfi ayrıntılı bilgiye sahip değillerdi ve toz tanelerinin süpernova’dan sağ çıkıp genel toz bütçesine Kıymetli bir katkı haline gelip gelmediğini bilmiyorlardı. Artık, gerçek datalarla bu sorular araştırılabilir.” kelamlarını lisana getirdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir