NASA, Mars’ın göz kamaştırıcı gün batımını paylaştı

Genel Mar 08, 2023 Yorum Yok
NASA‘nın Curiosity Mars keşif aracı, vazifesinin 3730 sol gününde yani 2 Şubat 2023 tarihinde Kızıl Gezegen’in bulutlarının ortasından süzülen “güneş ışınlarını” yakaladı. NASA, alacakaranlık ışınlar olarak da bilinen güneş ışınları Mars’ta ilk Defa bu kadar net görüntülendi.

Mars’ta gün batımları eşsiz bir karamsarlığa sahip ancak NASA’nın Curiosity keşif aracı geçtiğimiz ay pek de karamsar olmayan istisnai bir anı fotoğrafladı. Çekilen fotoğrafta 2 Şubat’ta Güneş, gezegenin ufuğunda alçalırken, Fer huzmelerinin bir bulut kümesini aydınlattığı görülüyor. Bu “güneş ışınları”, Latince’den gelen alacakaranlık ışınları olarak da biliniyor. Dediğimiz üzere bu anlar, Mars’ta Az yaşanan bir gün batımını gösteriyor. Çabucak alttaki GIF, Mars’ta sıklıkla yaşanan gün batımını gösteriyor. Münasebetiyle, Mars’ta yaşamaya başladığımızda bu yeni çekilen görünümler “göz kamaştırcı” olarak Anlatım edilecektir.

 

İlk sefer bu kadar net görüntülendi

Elbette bu fotoğrafın çekilme emeli yalnızca hoş bir görüntüyü ölümsüzleştirmek değil. Mars bulutlarının birçoklarının yerden en Çok 60 kilometre yükseklikte olduğu ve ekseriyetle su buzundan oluştukları biliniyor. Fakat nihayet fotoğraftaki bulutlar daha yüksekte ve atmosferin daha soğuk kısımlarında bulunuyor. NASA’ya nazaran bu bulutlar karbondioksit buzu ya da kuru buzdan oluşmuş durumda.

Dünya’da olduğu üzere, bulutlar ilim beşerlerine hava durumunu anlamak için karmaşık lakin Fazla Değerli bilgiler sağlar. ilim insanları bulutların ne Vakit ve nerede oluştuğuna bakarak Mars atmosferinin bileşimi, sıcaklığı ve içindeki rüzgârlar hakkında daha Çok bilgi edinebilir.

Alacakaranlık ışıklarına ek olarak Curiosity 27 Ocak’taki gün batımından bir sıra renkli bulutları da fotoğrafladı. Bu görselde bulutların Güneş ışığı altında gökkuşağına emsal bir manzara oluşturdukları görülüyor. Uzay Bilimleri Enstitüsü’nden atmosfer bilimci Mark Lemmon, “Renk geçişlerine bakarak, parçacık boyutunun bulut boyunca değiştiğini görüyoruz. Bu bize bulutun nasıl geliştiğini ve parçacıklarının Vakit içinde nasıl Ebat değiştirdiğini anlatıyor.” Tabirlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir