NASA, Mars kaşifinin yazılımını 254 milyon kilometreden güncelledi

Genel Nis 23, 2023 Yorum Yok
Cape Canaveral’dan 26 Kasım 2011 tarihinde fırlatılan Curiosity keşif aracı iki yıllık bir misyon müddetince bilimsel araştırmalar yapmak üzere tasarlanmıştı. On iki Yıl sonra otomobil büyüklüğündeki makine hala Mars’ın yüzeyinde dolaşmaya devam ediyor. NASA ise Curiosity’nin yazılım takviyesini sağlayarak aracın güncel kalmasını ve yeni özellikler almasını sağlıyor.

3-7 Nisan tarihleri ortasında Curiosity, planlı yazılım bakımı için “bekleme” moduna alındı. NASA, bu süreç içerisinde Mars gezgininin yazılımına, yıllardır planlanan, gezginin yeteneklerini ve Kızıl Gezegen’in kuvvetli ortamında uzun ömürlülüğünü daha da arttırmak için tasarlanan Aka bir güncellemeyi yükledi. NASA, Curiosity’nin son yazılım güncellemesini 2016’da yapmıştı ve o vakitten bu yana bu yama üzerinde çalışılıyordu.

R13 olarak isimlendirilen yeni güncelleme yaklaşık 180 değişiklik içeriyor. Bunlarından ikisi Mars robotunun daha süratli devinim etmesini ve tekerlek aşınmasının önüne geçilmesini hedefliyor. Curiosity’nin yazılımındaki en Aka değişiklik pürüzlerin etrafındaki rotaları daha düzgün planlamak için arazi manzaralarını nasıl işlediğinde yatıyor.

Curiosity, artık daha süratli ve kontrollü

Curiosity’nin halefi Perseverance gibi daha yeni araçlar, devinim halindeyken arazinin manzaralarını işleyebilen yerleşik bilgisayarlara sahip. Curiosity de bu donanımlar bulunmuyor ve bu nedenle yüzey şartlarını yine pahalandırmak ve rotasını düzeltmek için her seferinde durması gerekiyor. Bu yalnızca Curiosity’yi yavaşlatmakla kalmıyor, birebir vakitte gezicinin durması ve akabinde İç sistemlerini tekrar tekrar ateşlemesi gerektiğinden Fazla Çok Güç tüketiyor. NASA, Curiosity’ye yeni bir bilgisayar ekleyemese de, gezicinin fotoğrafları daha süratli işlemesi için kodu güncelleyebildi ve seyahat için daha Çok Vakit kazandırdı.

R13 güncellemesinin getirdiği ikinci Aka gelişme, misyonun birinci yılında aşınma belirtileri göstermeye başlayan gezginin alüminyum tekerlekleri için. NASA, Curiosity’nin “belirli bir yol noktasına yanlışsız bir yay çizerken” yapması gereken direksiyon ölçüsünü azaltabilecek “iki yeni hareketlilik komutu” sunarak sürüş süreci daha basit hale getirdiğini ve böylelikle aşınmanın azaltılacağını söyledi.

NASA tarafından The Register’a sağlanan bilgilere nazaran, R13 gezegenler ortası yazılım yaması 21.921 megabaytlık bir boyuta sahip. R12’den (21.304MB) yalnızca biraz daha Aka olan güncelleme bir Tüm olarak değil, 51 farklı evraka bölünerek Kasım-Aralık 2022 tarihleri ortasında Curiosity’e gönderildi. NASA, yazılımı uzaktan kurarken eski R12 yazılımını da inançlı bir alana depoladı. Şayet yüklemede bir Problem oluşsaydı yahut ileriki tarihlerde bir sorun açığa çıkarsa eski sürüme dönmek Muhtemel olacak. Aktarılanlara nazaran şimdilik rastgele bir Problem tespit edilmiş değil.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir