NASA, Çin’in Mars aracının aylardır aynı yerde durduğunu fotoğrafladı

Genel Şub 22, 2023 Yorum Yok
Çin‘in Öbür bir gezegene indirdiği birinci Mars keşif aracı olan Zhurong, bir müddettir uykuda. Çin, bir yıldan daha kısa bir mühlet Evvel aracı uyku moduna almıştı. Aralık ayında uyandırılması gereken keşif aracının hala daha uykuda olduğu NASA’nın yörünge aracı Mars Reconnaissance Orbiter tarafından ortaya çıkartıldı.

Çin’in Mars aracı uykusundan uyanamadı

Salı günü yayınlanan imajlar, NASA’nın Mars Reconnaissance Orbiter‘da bulunan HiRISE kamerası tarafından yakalandı. Çabucak aşağıdaki fotoğrafta Yan yana olan üç sahne bulunuyor ve bunlar sırasıyla 11 Mart 2022, 8 Eylül 2022 ve 7 Şubat 2023’e ilişkin imajlardan oluşuyor. Çin, Mayıs 2022’de aracı kış uykusu moduna almış ve Aralık ayı sonlarında da Mars baharının başlamasıyla uyandıracağını söylemişti.

Lakin Aralık ayını geride bıraktıktan sonra Çin Ulusal Uzay Yönetimi’nin (CNSA) araç hakkında büsbütün sessiz kalması birtakım kuşkuları ortaya çıkardı. Aracın neden tekrardan devreye girmediği bilinmeyen fakat kış mevsimi boyunca yaşanan fırtınalar nedeniyle Zhurong’un güneş panellerinin kapanmış olabileceği ve kâfi gücün sağlanamadığı düşünülüyor.

Öte yandan, NASA’nın Curiosity ve Perseverance araçları, bir radyoizotop Sıkıntı sistemi kullanarak Mars’ın kış mevsiminde de Güç üretimi sağlayabiliyor. Zhurong’un içerisinde rastgele bir nükleer radyoizotop Sıkıntı ünitesi ise bulunmuyor. Münasebetiyle güç için Biricik yolu güneş panelleri.

Çin’in Zhurong aracı ülkenin gezegeneler ortası birinci misyonu olan Tianwen-1’in bir modülü pozisyonunda. 2020’de fırlatılan misyon ile birinci olarak gezegenin yörüngesine data transfer uydusu Tianwen-1 oturtuldu. Sonrasında yörüngedeki araçtan ayrılan Zhurong, Mars’ın Utopia Planitia bölgesine inerek keşif çalışmalarına başladı. Araç, uykuya dalmadan Evvel 1.921 metre yol katetti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir