Mozilla da yapay zeka işine girdi: Güvenilir ve açık kaynaklı olacak

Yazılım Mar 24, 2023 Yorum Yok
Mozilla Vakfı, yeni bir “güvenilir” Aleni kaynaklı yapay zeka geliştirmeye başladığını duyurdu. Şirket, Mozilla.ai‘yi geliştirmek için 30 milyon dolar yatırım yaptı ve başlangıçta ilim insanları, mühendisler ve Eser yöneticileri de iç olmak üzere 25 kişiyi istihdam edecek.

Geliştiricilere nazaran, nihayet aylarda ortaya çıkan ChatGPT ve Stable Diffusion gibi Yapay zekalar, kötü amaçlı kod yazmanın yanı Dizi kimlik avı web siteleri, müstehcen ve şiddet içeren imajlar oluşturmak da iç olmak üzere Kötü hedeflerle kullanılabilir.

Mozilla: Her şirketin Yapay zekaya muhtaçlığı var

Mozilla’ya nazaran artık teknoloji şirketlerinin Apache ya da Linux gibi bir araç seti olarak kullanabileceği inançlı bir yapay zekaya gereksinimleri var. Şu anne kadar Mozilla.ai web sitesinde hangi Eser üzerinde çalışılacağına dair muhakkak bir bilgi bulunmuyor ve sırf “sağlam bir Aleni kaynaklı Yapay zeka ekosistemi” oluşturmaktan söz ediliyor.

Görünüşe nazaran teşebbüs, GPT-4 lisan modeline bir başka rakip yaratmaya çalışmak yerine güvenlik ve şeffaflık için araçlar oluşturmaya odaklanacak. Öte yandan projenin hem bilimsel kuruluşlar hem de ticari şirketler tarafından desteklenmesi bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir