Milli savaş uçağı KAAN için ilk fiyat bilgisi verildi: Ne kadar olacak?

Genel May 08, 2023 Yorum Yok
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) genel Müdürü Temel Kotil, TGRT’de katıldığı bir programda merak edilen soruları yanıtlandırdı. GÖKBEY’den ulusal Cenk uçağı KAAN’ın gelişimine kadar süreçleri anlatan Kotil, ulusal Cenk uçağının fiyatlandırması hakkında da birinci Kez konuştu.

TUSAŞ KAAN fiyatı ne kadar olacak?

Kotil, yaptığı açıklamada KAAN’ın fiyatına dair birinci sinyalleri verdi. KAAN MMU gibi bir uçağın en az 100 milyon dolar olacağı belirtildi. Kotil fiyatlandırmadan şu halde bahsetti: “Böyle tayyare olağanda 100 milyon dolara satılır. Şu Lahza fiyatını söyleyemeyiz, fakat böyledir.”

Kotil birebir vakitte TUSAŞ’ın 2028 yılında 20 adet KAAN Blok-10 uçağının Hava Kuvvetleri’ne teslim edileceğini bir Defa daha lisana getirdi. ek olarak TUSAŞ’ın 2029 itibariyle ayda 2 adet KAAN üretileceği söylendi. Kotil, “2028’de hava kuvvetlerimize teslim ediyoruz. 2029 itibariyle ayda 2 Tane üreteceğiz. Bu da 2.4 milyar dolar eder.” ifadelerini kullanarak yalnızca KAAN’ın ihracatta 2.4 milyar dolarlık bir hacmi olabileceğinin sinyalini veriyor.

TUSAŞ halihazırda apansızın Çok proje üzerinde birebir anda çalışıyor. ANKA 3, girişken 2, GÖKBEY, HÜRJET ve KAAN bu projeler ortasındaki en Değerli başlıklar ortasında bulunuyor. Bu projelerin asıl emelini aslında konumlandıkları alanlardan anlaşılıyor: Türkiye’nin gökyüzündeki bağımsızlığını sağlamak. Kilit gereksinimleri gidermek için tasarlanan bu projeler yalnızca Türkiye’de kullanılmak için yapılmıyor. Temel Kotil, ihracatta giderek büyüdüklerinin altını çiziyor. Türkiye, 2021 yılında savunma endüstrinde 3,2 milyar dolar İhracat gerçekleştirdi. Bu sayı 2022 yılında 4,4 milyara yükselirken Kotil, 2023 için hedeflenenin 6 milyar doları geçmek olduğunu aktardı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir