Microsoft’un Xbox oyun gelirleri düşerken Game Pass rekor kırıyor

Yazılım Oca 25, 2023 Yorum Yok
Microsoft, 31 Aralık 2022’de sona eren çeyreğe ait çıkarlarını açıkladı (mali yıl, 1 Temmuz’dan istikbal yılın Haziran ayının sonuna kadar devam ediyor) ve firmanın net gelirlerinde yaşadığı kayıplar dikkat çekti. Bununla birlikte, Xbox bölümünde de gelir kayıpları gözlemleniyor.

Oyun gelirleri düştü

Microsoft’un genel oyun gelirleri yıllık bazda yüzde 13’lük bir düşüş yaşamış durumda. Xbox donanım gelirleri yıllık bazda yüzde 13, Xbox içeriği ve hizmetleri ise yıllık bazda yüzde 12 oranında gerilemiş vaziyette. Microsoft, oyun içeriği gelirindeki düşüşün birinci taraf içerik eksikliğinden ve düşük üçüncü taraf satışlarından kaynaklandığını argüman ediyor. Yani Microsoft, konsola kâfi oyun getirmedik ve hasebiyle da satamadık diyor.

Öte yandan donanım satışlarının açıklaması bu kadar kolay değil. Geçen yıl, Xbox Series X ve S konsollarında tedarik problemi yaşanıyordu lakin geçtiğimiz Yıl ve bu Yıl tedarik problemleri Aka oradan çözülmüş durumda. Microsoft, tatil periyodunda Xbox Series S’te indirime gitse de kâfi olmadı. Nintendo Switch ve PlayStation 5 hala daha Xbox’ın önünde.

Game Pass rekor kırıyor

Tüm bunların yanın güzel olan şey ise Microsoft’un Game Pass hizmetinin büyümeye devam etmesi. Game Pass, nihayet yıllarda Microsoft tarafından bir halde desteklendi ve hizmet büyümeyi sürdürüyor. Aktarılanlara nazaran servisin aylık faal kullanıcı sayısı rekor kırarak 120 milyona ulaşmış. Fakat Game Pass’in Biricik başına Microsoft’un oyun gelirlerini kurtarması yahut dengelemesi şimdilik Muhtemel değil.

Tüm bunların yanında Microsoft, yaklaşık 10.000 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu. Bilhassa, Halo geliştiricisi 343 Industries’in “sert vuruş aldığı” söyleniyor. Elbette Microsoft, Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın almaya çalışıyor Ancak bu mutabakat düzenleyicilerden gelen zorluklarla karşı karşıya.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir