Microsoft’tan dev enerji anlaşması: Yazılım devi gücünü füzyondan alacak

Genel May 11, 2023 Yorum Yok
ABD’li Özel nükleer füzyon şirketi Helion Energy, yaptığı açıklamada, güneşi besleyen lakin Dünya’da bulunması güç olan Güç kaynağı için yapılan çeşidinin birinci örneği mutabakatta, Microsoft’a yaklaşık beş Yıl içinde elektrik sağlayacağını söyledi. Geçtiğimiz yılın sonunda ABD, birinci Kez bir füzyon tepkisinde net bir güç kazancı elde etmişti.

30’dan Çok şirket, bir gün dünyanın iklim değişikliğiyle kontaklı emisyonları azaltmasına Yardımcı olabilecek füzyondan güç üretmek için yarışıyor. Günümüzün fisyon reaktörlerinin tersine, füzyon ile uzun periyodik radyoaktif atık üretmeden güç üretebilir. Füzyon, çok sıcaklıklara kadar ısıtılan hidrojen üzere iki hafif atomun birleşerek daha ağır bir atoma dönüşmesi ve Aka ölçülerde güç açığa çıkarmasıyla meydana geliyor.

Şimdiye kadar dünyadaki füzyon tepkileri anlıktı ve saldıklarından daha Çok güç emiyorlardı, fakat şirketler net güç çıkarı elde etmek için Özel fonlardan yaklaşık 5 milyar dolar kadar kaynak topladı.

Helion, 2028’e kadar tesisi kurmayı planlıyor

Bu kaynakların bir kısmının gittiği nükleer füzyon şirketi Helion’un tesisinin 2028 yılına kadar faaliyete geçmesinin beklendiği ve 50 megawatt veya daha Çok güç üretimini hedefleyeceği belirtildi. Bir megawatt, Alelade bir kullanımla yaklaşık 1000 meskenin bir günlük muhtaçlığını karşılayabilir. Münasebetiyle 50 megawatt Fazla Aka bir güç kapasitesi değil fakat mevzu füzyon olduğunda yalnızca 5 Yıl sonrasında bu kadar gücün üretileceği söylenmesi tam manasıyla devrimsel.

Helion’un kurucusu ve CEO’su David Kirtley bir röportajda, “50 megawatt ticari ölçekli füzyonun Aka bir birinci adımı konumunda” dedi. Kirtley, Helion’un yedinci jenerasyon makinesi Polaris‘in önümüzdeki Yıl faaliyete geçmesi ve füzyon elde etmek için lazer ve mıknatıs teknolojilerinin bir karışımını kullanarak elektrik üretimi gerçekleştireceğini belirtiyor. 2021 yılında Helion’un 100 milyon santigrat dereceye ulaşan ilk Özel şirket olduğu unutulmamalı.

Birçok füzyon şirketi yakıt tepkilerine Yardımcı olmak için Az bulunan bir hidrojen izotopu olan trityuma başvururken, Helion kuantum hesaplamada kullanılan Ender bir gaz çeşidi olan Helyum 3‘ü kullanmayı planlıyor. Helion şu anne kadar OpenAI CEO’su Sam Altman ile Bir arada 570 milyon dolardan fazla Özel kapital topladı.

Microsoft ile tarihi güç muahedesi imzalandı

Microsoft başkan yardımcısı Brad Smith yaptığı açıklamada Helion’un çalışmalarının “kendi uzun vadeli pak güç amaçlarımızı desteklediğini ve şebekeye daha Çok pak enerjiyi daha süratli getirmek için yeni ve verimli bir metot oluşturmak üzere pazarı ilerleteceğini” söyledi. Fakat muahedenin ayrıntıları paylaşılmadı.

Helion’un hala Nükleer Düzenleme Komisyonu‘ndan (NRC) tasarım ve inşaat onaylarının yanı Dizi Lokal izinlere de muhtaçlığı var. Lakin NRC‘ningeçen ay füzyon yönetmeliğini fisyon yönetmeliğinden ayırma kararı füzyon sanayisini sevindirdi; Destekçiler bu adımın lisans onaylarının mühletini kısaltabileceğini söylüyor.

Füzyon Sanayisi Birliği Başkanı Andrew Holland, füzyonla ilgili hiçbir şeyin kolay olmadığını, lakin mutabakatın itimadın inşa edildiğini gösterdiğini söyledi. Holland verdiği bir röportajda “İş dünyası füzyonun gelmekte olduğunu ve tahminen de pek Fazla insanın düşündüğünden daha erken geleceğini anlamaya başlıyor” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir