Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Çin’in çok gizemli uzay uçağı 276 gün süren yörünge görevinden geri döndü

Çin’in çok gizemli uzay uçağı 276 gün süren yörünge görevinden geri döndü

admin admin -
17 0
Çin devlet haber ajansı Xinhua’ya nazaran, gizemli yeniden kullanılabilir uzay aracı 8 Mayıs Pazartesi günü Çin’in kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’ne iniş yaparak 276 günlük Dünya yörüngesi misyonunu tamamladı. Çin’deki yetkililer, gizli vazifenin “tam bir başarı” olduğunu argüman etti.

Gizli misyonda tam muvaffakiyet sağlandı

Çin medyasında bu gizli vazifeden “Deneyin başarısı, Çin’in gelecekte uzayın barışçıl kullanımı için daha gerçek ve Müsait maliyetli gidiş-dönüş usulleri sağlayacak olan yine kullanılabilir Uzay aracı teknolojilerine yönelik araştırmalarında Değerli bir atılıma işaret ediyor” şeklinde bahsedildi. Bu 276 günlük test vazifesinde hangi testlerin gerçekleştirildiği ise külliyen bir gizem bulutunun içerisinde. 

Çin, gizli Uzay uçağıyla ilgili rastgele bir imaj paylaşmadı. Uzmanlar, Uzay aracını fırlatan Long March 2F roketinin taşıma kapasitesine dayanarak, bunun ABD Hava Kuvvetlerinin X-37B’si ile kabaca birebir Ebat ve tasarımda olabileceğini iddia ettiler. ABD ordusu da bugüne kadar en uzunu 909 gün süren altı yörünge misyonu gerçekleştiren X-37B hakkında emsal halde ketum davranıyor. Öte yandan Çin’in bu Uzay aracının birinci testini Eylül 2020’de gerçekleştirdiği ve testlerin yalnızca 2 gün sürdüğü biliniyor. ABD Uzay Kuvvetleri’nin X-37B aracı ise Fazla daha uzun vadeli otonom misyonlar gerçekleştirmişti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir