Microsoft, yapay zeka destekli siber güvenlik asistanını tanıttı: Hacker’ların işi artık daha zor

Genel Mar 29, 2023 Yorum Yok
Microsoft, siber Emniyet uzmanlarının kritik meseleleri anlamalarına ve bunları düzeltmenin yollarını bulmalarına Yardımcı olmak için tasarlanmış bir chatbot duyurdu. Tanıtılan Security Copilot aracı, siber Emniyet ve File disiplinlerinde eğitilmiş ve trilyonlarca data sinyaliyle donanmış bir model. Microsoft’a nazaran Security Copilot, rastgele bir Emniyet grubunun erişimini, suratını ve aktifliğini Değerli ölçüde artıracak.

Siber güvenliğin ChatGPT’si

OpenAI’ın ChatGPT botu Kasım ayında piyasaya çıktıktan sonra teknoloji dünyası süratle değişti. Farkında olalım yahut olmayalım kullandığımız her şeye, o denli yahut bu türlü Yapay zekalar eklenme devam ediyor. Microsoft, OpenAI’a yaptığı milyarlarca dolarlık yatırımların sonucunda firmanın Yapay zeka teknolojilerinde Laf sahibi olmuş durumda. Birinci olarak Bing ve Edge’e eklenen Yapay zeka sonrasında Azure ve Office platformlarına getirildi. Artık ise Security Copilot olarak siber Emniyet alanına giriş yapılıyor.

Microsoft Security Copilot, OpenAI’ın en nihayet çıkan lisan modeli GPT-4′ten ve Microsoft’un kendi datalarını kullanarak oluşturduğu güvenliğe Özel bir modelden oluşuyor. Sistem ayrıyeten müşterilerinin de Emniyet ortamını öğreniyor, biliyor lakin bunları eğitim verisi olarak kullanmıyor. Security Copilot, hücumlarla ilgili bilgileri ilişkilendirip özetleyerek, olaylara öncelik vererek ve Türlü tehditleri vaktinde ve süratli bir halde düzeltmek için en uygun aksiyon planını önererek Emniyet takımlarına Yardımcı olacak. Ayrıyeten Emniyet olaylarını özetleyen bir PowerPoint slaytı bile oluşturabilir.

Hızlı tespit ve müdahale 

Microsoft, Security Copilot’un Daimi olarak öğrenen ve gelişen bir Eser olduğunun altını çiziyor. Öte yandan Security Copilot, halihazırda Microsoft içindeki mühendisler tarafından kullanılıyor. Microsoft Security Kurumsal reis Yardımcısı Vasu Jakkal, aracın 1000 uyarıyı saniyeler içinde işleyerek Değerli olan bilgileri verebildiğini söylüyor.

Araç ayrıyeten, nasıl yapılacağını bilmeyen bir analist için Üzücü niyetli bir kod modülüne Tersine mühendislik bile uygulayabilir. Bu Cin bir yardım, uzmanları işe almakta zorlanan ve sonunda birtakım alanlarda tecrübesiz çalışanları işe almak zorunda kalan şirketler için bir ayrım yaratabilir. Security Copilot, şu anda Özel önizleme aracılığıyla kullanılabilir durumda. Lakin Microsoft, Security Copilot’un daha yaygın olarak kullanılabilir hale geldiğinde ne kadara mal olacağın açıklamadı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir