Microsoft, Rusya’ya yazılım satmakla suçlanıyor: Ceza ödenecek!

Genel Nis 10, 2023 Yorum Yok
Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıkları Denetim Ofisi Microsoft Ireland ve Microsoft Russia’nın üçüncü taraf ortaklar aracılığıyla şirketin yazılım ve hizmetlerini kimin satın aldığını denetlemede başarısız olduğunu bildirdi. Microsoft’un sattığı yazılımları Meydan kimi firmalar ise ABD tarafından yaptırım altında olanlar ortasında yer alıyordu. Bu nedenle Microsoft, cezaya çarptırılmış durumda.

ABD’den Microsoft’a ceza

Bu bağlamda Microsoft, 2012’den 2019’a kadar Küba, İran, Suriye ve Rusya‘da yaptırım uygulanan kuruluşlara ve bireylere yazılım sattığı için 3 milyon doların üzerinde para cezası ödemeyi kabul etti. Bu müddet zarfında toplamda 1339 ihlalin gerçekleştiği ve ihlallerin yüzde 94’ünün Rusya’da olduğu da ortaya çıkartıldı.

Esasında ceza Fazla daha yüksek olabilirdi lakin Microsoft’un âlâ niyeti bunu engellemiş olabilir. Çünkü yapılan bildiriye nazaran ihlalleri keşfeden, araştıran ve akabinde bunları hükümete bildiren Microsoft’tu. Microsoft birebir vakitte bu ihlallere neden olan çalışanların kovulduğunu ve tedbirleri artırmak için “önemli” değişiklikler yaptığını da ABD’ye bildirdi. Şirketin sözcüsü David Cuddy, “Microsoft İhracat denetimi ve yaptırımlara ahengi Fazla ciddiye almaktadır, bu nedenle birkaç çalışanın tarama kusurlarını ve ihlallerini öğrendikten sonra bunları istekli olarak ilgili makamlara ifşa ettik. Soruşturmada tam Amel birliği yaptık ve uzlaşmadan memnuniyet duyuyoruz.” açıklamalarında bulundu. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından sonra ABD, yaptırım ve ticaret kısıtlamalarının kapsamını 2022’de daha da Fazla artırdı. Önde gelen teknoloji firmaları Rusya pazarından çekilme kararı da almıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir