Boston Dynamics’in Spot robotu ressam oluyor

Genel Nis 10, 2023 Yorum Yok
meşhur sanatçı Agnieszka Pilat, Victoria Ulusal Galerisi’nin bir sonraki standı için üç Boston Dynamics robot köpeğini fotoğraf yapmak üzere eğittiğini duyurdu. Stant sahibi tarafından yapılan basın açıklamasına nazaran Spot adlı robotlar dört ay boyunca eğitilecek ve çizimleri stantta beşerlerle buluşacak.

Robot ressamlar gerçek oluyor

Boston Dynamics’in dikkat cazip Spot robotu kontrol, haritalama, izleme, arma-kurtarma ve daha pek Fazla sanayide farklı misyonlarla kullanılıyor. Fakat artık, Spot robotlar Aralık ayında Melbourne’de açılacak olan Victoria Ulusal Galerisi‘nin standı için yaratıcılıklarını konuşturacak. Robotlar çalışmaları için duvara yapıştırılmış akrilik tabanlı bir tuval üzerine yağlı boya çubukları kullanarak kendi başlarına fotoğraf yapacaklar. Süreç robotlar tarafından otonom olarak yürütülecek fakat sanat yapıtını yaratırken ortalarından seçim yapabilecekleri bir sıra fırça darbesiyle evvelce programlanacaklar.

Sanatçı Agnieszka Pilat, kendisiyle Bir arada yaşayan bir robota Basia ismini vermiş ve onu “bir arkadaş” olarak gördüğünü Anlatım etmiş durumda. Pilat, verdiği demeçte “Bu Ufak bir çocuğa sahip olmak üzere – bir noktada çocuğun otobüse kendi başına binmesine müsaade vermeniz gerekir; bu da o denli hissettiriyor” dedi. Temelinde Pilat, Boston Dynamics tarafından Spot’un bir portresini çizmekle görevlendirilmişti lakin görünüşe nazaran Hadise farklı bir boyuta geçmiş durumda.

Pilat yaptığı bir açıklamada “Portreler toplumdaki gücü yansıtır – Andy Warhol ünlülerin fotoğrafını yapıyordu, eski portreler aristokrasiyi yansıtıyordu. Artık Güç makineye gerçek gidiyor ve bununla sahiden ilgilenmek bizim yükümlülüğümüz. Onları geleceğin güzel vatandaşları olmaları için eğitmek ve onlarla etkileşim kurmak bize, ebeveynlerine düşüyor.” tabirlerini kullandı. Spots’un var fotoğrafları “genellikle çocuksu” olarak tanımlansa da nihayet yıllarda telekomünikasyon milyarderi Craig McCaw ve eski Waymo CEO’su John Krafcik üzere Silikon Vadisi’nin Değerli bireylerine bu yapıtları satan Pilat, makineleri “çok şey bilen ancak Fazla az şey anlayan Ufak çocuklar” olarak gördüğü için bunu kasıtlı bir programlama seçimine bağlıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir