Microsoft kendi ARM yongasını tasarlamaya başladı

Yazılım May 03, 2023 Yorum Yok
Yıllardır yazılım dünyasının dev oyuncusu olmayı başaran Microsoft artık yavaş yavaş donanım tarafına da el atıyor. Surface ekosistemini kurduktan sonra firma yonga çalışmalarına da başlamış durumda.

Microsoft’tan Kıymetli hamleler

Microsoft’un yonga çalışmalarına olan ilgisi aslında Fazla daha öncesine gidiyor. Snapdragon yongalarından istediği randımanı alamaması ve Apple’ın M serisi ile yeni bir çağı başlatması firmayı da harekete geçirmişti. Yapılan proje çalışmalarının akabinde artık Amel ete kemiğe bürünmeye başladı.

Geçtiğimiz hafta gündeme gelen Yapay zekâ yonga çalışmalarının akabinde artık de ARM yongasına dair bilgiler geliyor. Kaynaklar Windows 12 işletim sistemi ile optimize bir formda çalışacak ARM yongası için mühendis takımını oluşturmaya başladı. Silikon grubunun Azure, Xbox, Surface ve HoloLens kısımlarından seçildiği belirtiliyor.

Farklı ortaklarını da çalışmalara iç eden Microsoft’un Yine Özel bir Snapdragon SQ versiyonu mu ortaya çıkaracağı yoksa büsbütün sıfırdan mı bir yonga geliştireceği şimdilik belgisiz lakin Windows 12 işletim sisteminin daha vakti olduğu için yeni bir yonga projesi daha akla yatkın geliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir