Microsoft, kendi AI çipini geliştiriyor: Nvidia’ya rakip olacak

Yazılım Nis 24, 2023 Yorum Yok
Teknoloji devlerinin yavaş yavaş odak noktası haline gelmeye başlayan Yapay zeka teknolojileri, sohbet robotu ChatGPT ile tahminen de birinci Defa kullanıcıları etkilemeyi başardı. Bu bağlamda Nvidia başta olmak üzere birçok şirketin, bu alanda yatırımlar gerçekleştirdiğini görüyoruz. Artık de Microsoft‘un TSMC’nin 5nm sürecini Temel Meydan ”Athena kod” isimli kendi Yapay zeka çipi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Pekala Microsoft’un planları neler? Gelin daima birlikte bakalım.

Microsoft, kendi AI çipini geliştiriyor

Bildiğiniz üzere Microsoft, ChatGPT’nin ardında yer Meydan OpenAI’ye dev bir yatırım yaparak Yapay zeka rebaketine iç oldu. Bu bağlamda TSMC imzalı Athena AI çiplerinin, gelecek Yıl üzere erken bir tarihte Amade olacağı ve yaygın kullanıma sunulacağı belirtiliyor. Böylelikle yazılım devi, Azure için potansitel bir geliş akışı sağlayabilir. 

Günümüzde Yapay zeka çalışmaları halihazırda kendi teknolojisine sahip olmayan şirketler için çoğunlukla NVIDIA donanımı, Özellikle grafik kartları kullanılarak yürütülüyor. Bu noktada kendi AI çipleri üzerinde çalışan Google, Amazon ve Meta üzere devler ortasında Microsoft’un da iç olduğunu söyleyebiliriz. 

Raporda, Athena’nın NVIDIA’nın tekliflerine kıyasla maliyeti üçte biri oranında azaltabileceği belirtiliyor. Ayrıyeten Microsoft, AI yetenekleri için Bing ve Office’e bu donanımı ekleyebilir.  Lakin yeni tahlil, Nvidia ile rekabet edebilecek mi? bunu bekleyip görmemiz gerekecek. var sızıntılar, küçük bir Microsoft ve OpenAI kümesi tarafından testlerin başladığına işaret ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir