Microsoft, ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI’a 10 milyar dolarlık dev yatırım yapabilir

Yazılım Oca 11, 2023 Yorum Yok
Bir müddet Evvel piyasaya sürülen ChatGPT sohbet yazılımı hem Alelade kullanıcılar hem de Yapay zeka uzmanlarını adeta çılgına çevirmişti. 2022 yılının en tanınan Yapay zeka teşebbüsü olan ChatGPT’nin gerisindeki firma olan OpenAI ise Microsoft’un radarında. Firmaya yakın bir kaynağa nazaran Microsoft, OpenAI‘a 10 milyar dolar büyüklüğünde bir yatırım yapmak için görüşmelere başladı.

Görüşülmekte olan teklif, Redmond, Washington merkezli yazılım devinin parayı birkaç yıldan Çok bir müddet içinde yatırmasını gerektiriyor. Öte yandan iki şirketin muahedeyi aylardır tartıştığı da belirtiliyor. Öte yandan OpenAI’ın hali hazırda bedelinin 29 milyar dolar olduğu düşünülüyor.

Karmaşık ve bir o kadar Aka bir anlaşma

Şimdilik mutabakatın tamamlanıp tamamlanmadığı belirli değil fakat nihayet haftalarda potansiyel yatırımcılara gönderilen ve muahedenin koşullarını özetleyen evrakların olduğu gündemde. Söylentilere nazaran mutabakat sağlanırsa Microsoft, yatırımı Geri alabilmek için OpenAI’nin kârının %75’inin sahibi olacak. Bununla Bir arada Microsoft’un OpenAI hisselerinin yüzde 49’una, diğer yatırımcıların da Tekrar yüzde 49’una sahip olması, Geri kalan yüzde 2 ise OpenAI’nin kar hedefi gütmeyen sahiplerinin olacak. Sonuç olarak mutabakat nihayet derece karmaşık duruyor.

Tüm bunlar şimdilik söylentiden ibaret lakin bu söylentilerin kuvvetli olduğunun da altını çizelim. ek olarak şimdi Microsoft ve OpenAI temsilcileri bahis hakkında yorum yapmamış durumda.

Öte yandan OpenAI’ın ChatGPT yazılımı GPT-3 dil modeli üzerine kurulmuştu ve her şeye karşılık vermesiyle dikkatleri çekmişti. Şirket ayrıyeten Dall-E isminde bir metinden imaj oluşturma modeline de sahip. Ayrıyeten OpenAI halihazırda GPT-4 modeli üzerinde de çalışıyor.

Microsoft ise OpenAI’a bir müddettir aşina ve yakından takip ediyor. Hatta 2019 yılında 1 milyar dolar yatırım bile yapılmıştı. 2020 yılında ise OpenAI, yazılım devine GPT-3 modelini lisanslamıştı. ek olarak Microsoft, OpenAI’ın teknolojilerini Office, Bing üzere diğer uygulamalarına da entegre etmeye çalışıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir