Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Microsoft, ChatGPT ile güçlendirilen yeni Bing ve Edge tarayıcıyı tanıttı

Microsoft, ChatGPT ile güçlendirilen yeni Bing ve Edge tarayıcıyı tanıttı

admin admin -
22 0
Microsoft ile OpenAI artık et ile tırnak gibiler. Beklendiği üzere Microsoft, OpenAI’a yapmış olduğu yatırımlardan sonra firmanın Yapay zeka teknolojilerini kendi platformlarına entegre etmeye başladı. Microsoft tarafından düzenlenen etkinlikte ChatGPT’nin Bing arama motoruna entegre edildiği duyuruldu.

2019’dan beri artarak devam eden yatırımlar sonucunda Microsoft, tanınan sohbet botu ChatGPT’nin temelini oluşturan Yapay zeka teknolojisinin daha gelişmiş bir modelini kendi arama motoru Bing’e eklediğini duyurdu. Şirket, Edge tarayıcısı için de Yapay zeka ile geliştirilmiş yeni özellikleri kullanıma sunuyor ve bu ikisinin web’de gezinmek ve bilgi edinmek için yeni bir tecrübe sağlayacağını söylüyor.

Ürünlerin duyurulduğu aktiflikte Microsoft CEO’su Satya Nadella, “Aramada yeni bir gün” dedi. Nadella, web arama paradigmasının on yıllardır değişmediğini, lakin Yapay zekanın klâsik metotlardan daha akıcı ve süratli bilgi sağlayabildiğinin altını çiziyor. Nadella, “Yarış bugün başlıyor ve süratli devinim edeceğiz,” dedi. “En kıymetlisi, arama alanında yenilik yaparken yine Fazla eğlenmek istiyoruz, zira tam vakti.”

ChatGPT takviyeli Bing neler yapıyor?

Microsoft’un aktiflikte gösterdiği demoda özellikleri ve yapılandırmaları açıklarken “yeni Bing” demesi dikkat çekti. Firmanın yaptığı sunumda yeni Bing ile arama yaptığınızda olağan web sonuçları ekranın sol tarafında eskisi üzere görünmeye devam edecek. Lakin sağ tarafta yapay zeka ile sentezlenmiş özet sonuçlar kaynaklarıyla Birlikte gösterilecek. Bir öteki yenilik ise tıpkı ChatGPT ile sohbet eder üzere Bing üzerindeki Chat kısmı sayesinde Yapay zeka ile sohbet edilebilecek.
ChatGPT’den farklı olarak yeni Bing, son olaylarla ilgili haberleri de alabiliyor. Yani daha şimdi yayınlanmış bir bilgiyi Yapay zeka bulup kullanabiliyor. Bildiğiniz üzere ChatGPT, aktüel bilgileri kullanamıyordu. Microsoft, bu özelliklerin hepsinin, ChatGPT’ye Sıkıntı veren lisan modeli olan GPT 3.5’in yükseltilmiş bir sürümü tarafından desteklendiğini söylüyor. Microsoft bunu “Prometheus Modeli” olarak nitelendiriyor. genel olarak bakıldığında artık arama yapmak için kullanılan cümleleri robotlaşmış kalıplarla yazmaya gerek olmayacak, daha sezgisel ve doğal bir lisan kullanılabilecek.

Yeni Bing nasıl kullanılır?

Microsoft’un tanıttığı yeni Bing, Aka bir heyecan yaratmış durumda. Microsoft, yeni Bing’i bugün itibariye masaüstü için sonlu bir önizleme sürümünü yayına aldı. Fakat görünüşe nazaran kullanıcılar birkaç evvelden ayarlanmış soruları sorgulatabiliyor ve birebir sonuçlara ulaşıyor. Tam kullanım için bir bekleme listesi oluşturulmuş ve ona kaydolmak gerekiyor.

Denemek için: https://www.bing.com/new

Microsoft Edge’e Yapay zeka desteği 

Yeni Bing’e ek olarak Microsoft, Edge tarayıcısı için Yapay zeka ile geliştirilmiş iki yeni özelliği kullanıma sunuyor: “sohbet” ve “oluştur“. Bunlar, Edge’in kıyı çubuğuna gömülü olarak yer edinecek.

“Sohbet”, kullanıcıların baktıkları web sayfasını yahut belgeyi özetlemelerine ve içeriği hakkında sorular sormalarına İmkan tanırken, “oluşturma” bir Yazı asistanı fonksiyonu görerek ​ e-postalardan toplumsal medya gönderilerine kadar metin oluşturmaya Yardımcı oluyor.

Yapay zeka internet aramalarını değiştirecek

Hem Microsoft hem de Google için en Aka soru şu: Yapay zeka sohbet botları, arama için düzgün bir alternatif mi? Bu teknoloji, var çevrimiçi bilgi bulma sistemlerinin yanında nasıl yer alacak ve kusur yaptığında ne olacak?

ChatGPT üzere araçlar yanlış bilgiyi gerçekmiş üzere sunma eğiliminde olabiliyor. Bunun birçok örneği Mevcut ve uzmanlar bu hususta uzunca bir müddettir ikazlarda bulunuyor. Microsoft, sunumu sırasında bu tip yanlış bilgilere üzerinde yahut Yapay zekanın kandırılarak nefret içerikleri üretmesinin sağlanması üzerine ağır Uğraş sarf ettiklerini söylüyor.

Yeni Bing’in arayüzü, bu manada kullanıcılara yönelik bir İkaz da içeriyor: “Birlikte öğrenelim. Bing, Yapay zeka tarafından desteklenmektedir, hasebiyle sürprizler ve yanlışlar mümkündür. Öğrenip gelişebilmemiz için gerçekleri Denetim ettiğinizden ve Geri bildirim paylaştığınızdan emin olun!”

Bununla Birlikte Yapay zeka dayanaklı arama, bildiğimiz web ekosisteminin istikrarını büsbütün bozabilir. Yeni Bing üzere Yapay zeka araçları, kullanıcının kaynağa ulaşmasını gerektirmeden bilgiyi getiriyor. Münasebetiyle bir Fazla siteyi ayakta tutan gelir akışı ortadan kalkmış oluyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir