Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yazılım
  4. »
  5. Microsoft bu sefer korkuttu: Her türlü sesi taklit edebilen VALL-E duyuruldu

Microsoft bu sefer korkuttu: Her türlü sesi taklit edebilen VALL-E duyuruldu

admin admin -
20 0
Microsoft kısa bir müddet evvel, insanların seslerini taklit edebilen VALL-E olarak bilinen bir Yapay zeka aracı yayınladı. VALL-E her ne kadar epey başarılı bir araç olsa da beraberinde bir sıra kaygıları de şimdiden getirmiş durumda. Çünkü araç, Fazla kısa bir ses örneğinden sonra her türlü sesi taklit edebiliyor.

VALL-E söylenmeyeni söyletiyor

Microsoft kısa bir mühlet evvel, insanların seslerini taklit edip çoğaltabilen VALL-E Yapay zeka aracı yayınladı. Araç, 60.000 saatlik İngilizce konuşma verisi üzerinde eğitildi ve içerik oluşturmak için muhakkak seslerin sadece 3 saniyelik kesitlerini kullanıyor. Birçok Yapay zeka aracının bilakis VALL-E, Özgün konuşmacının asla söylemediği sözlerin kaydını oluştururken bile konuşmacının hislerini ve tonunu kopyalayabiliyor.

Cornell Üniversitesi’nin birkaç sesi sentezlemek için VALL-E’yi kullandığı Ufak bir makale halihazırda GitHub‘da var durumda ve ortaya çıkan sonuçlar büyük bir başarıyı gösteriyor olsa da tıpkı vakitte telaş verici. Öte yandan ses örnekleri incelendiğinde kimilerinin biraz daha robotik olduğu anlaşılabiliyor lakin kimileri da neredeyse kusursuza yakın. Fakat bu örneklerin yalnızca 3 saniyelik bir ses belgesinden elde edildiğini unutmamak gerekiyor. Birebir vakitte 60.000 saatlik data seti de Tekrar Fazla Aka bir ölçü değil.

Şu anda VALL-E’yi kullanmak Muhtemel değil ve temelinde bu da düzgün bir şey olabilir zira insanların seslerinin Yapay zeka tarafından oluşturulmuş kopyaları internet trolleri yahut Öbür bireyler tarafından tehlikeli bir biçimde kullanılabilir.

VALL-E tehlikeli durumlar yaratabilir

Öte yandan VALL-E ve gibisi sistemler giderek daha gerçekçi ve etkileyici olmaya devam ederken kimi etik dertleri da önümüze getiriyor. mesela bu sistemin kullanılmasıyla ortaya çıkarılan bir kelamda ses kaydı Önemli sonuçlar doğurabilir. Siyasetçiler ve diğer tanınmış bireyler Kötü maksatlar için taklit edilebilir. Yalnızca bu da değil, bir sıra Emniyet sıkıntısını da ortaya çıkarıyor. mesela sesli doğrulamaya sahip bankalar.

Yapay zeka temelli ses taklitleri elbette uygun şeyler için de kullanılabilir. Sevdiğiniz bir sanatkarın sesiyle okunan sesli kitaplar bunlara Örnek olabilir. Yahut rastgele bir şarkıyı en sevdiğiniz sanatçı tarafından tekrar söylenmesini de sağlayabilirsiniz. Tabi bunlar için şimdilik biraz Vakit gerekiyor.

VALL-E’nin ses örnekleri için burayı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir