Microsoft Bing, en büyük rakibini geride bıraktı: Açık ara lider

Genel May 22, 2023 Yorum Yok
Microsoft’un Yapay zekâ dayanaklı arama motoru Bing, ChatGPT takviyesinden bu yana kullanıcılardan Olumlu tenkitler almayı başardı. Artık Statcounter tarafından hazırlanan yeni bir rapor, Microsoft Bing’in Kıymetli bir dönüm noktasına ulaştığını gösteriyor. Arama motoru, Çin’deki en Aka rakibini geride bıraktı. 

Bing’in yükselişi sürüyor

Paylaşılan bilgilere nazaran Microsoft Bing, Çin’deki en Aka arama motoru olma yolunda süratle ilerlemeye devam ediyor. Buna nazaran Nisan 2023’te yüzde 37,4’lük bir pazar hissesine ulaşan Bing, en yakın rakibi Baidu’yu yüzde 10,3 oranında geride bırakmayı başardı. Bing ve Baidu’nun Çabucak akabinde ise Sogou (%16,36), Yandex (%7,45), Haosou (%6,25) ve Google (%5,2) geliyor.

Bildiğiniz üzere Bing, Microsoft Eser ve hizmetleriyle (Windows, Office ve Xbox) derin entegrasyona ek olarak 8 Şubat tarihinde GPT-3.5 modeli ile yenilendi. 15 Mart tarihinde ise GPT 4 takviyesine kavuşan arama motoru, görünüşe nazaran yeni yetenekler kazanmaya devam edecek. 

Gerçekten yakın vakitli bir açıklamada DeepMind (Google’ın Yan kuruluşu) kurucu ortağı Mustafa Süleyman, ”Geleneksel arama sistemlerinin önümüzdeki on Yıl içinde geçerliliğini yitireceğini ve yerini konuşma ve etkileşimli bir arama tecrübesine bırakacağını” lisana getirdi. Yetkili isim, böyle bir dönüşümün internetin geleceği, bilgi ve geçim kaynakları üzerinde derin bir tesiri olacağını savunuyor.

Küresel pazarda ise, Google’ın yüzde 65’e ulaşan bir sayıyla Aleni Uzaklık lider olduğunu belirtelim. İkinci sırada Çinli arama motoru Baidu (yüzde 8.2), üçüncü sırada ise Yahoo (4,8) yer alıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir