2023 yılında teknoloji dünyasında işten çıkarılanların sayısı belli oldu

Genel May 22, 2023 Yorum Yok
2023 yılı Özellikle teknoloji sektöründe çalışanlar için güç bir Yıl olmaya devam ediyor. Bölümdeki işten çıkarmaları takip eden Layoffs.fyi bilgilerine nazaran, geride bıraktığımız beş aylık mühlet zarfında şimdiden Çehre binlerce kişi işten çıkartıldı. Yaklaşan resesyon korkusu ve ABD Merkez Bankası’nın enflasyonla gayrette nema oranlarını yüksek tutmasıyla birlikte, teknoloji şirketleri işten çıkarmalara devam ediyor. İşten çıkarmaların önümüzdeki aylarda da devam etmesi bekleniyor.

Son 5 ayda 200.000 çalışan işten çıkartıldı

Geçen Yıl COVID-19 salgınından sonra dünya olağana dönerken Meta, Microsoft ve Amazon gibi teknoloji dalının Aka isimleri işten çıkarma kararlarını duyurmaya başladı. Yalnızca bu dev şirketler değil Ufak çaplı yüzlerce işletme de Yeniden işten çıkarmalar gerçekleştirdi. Görünüşe nazaran 2023 yılı teknoloji dünyası için daha da radikal kararların alındığı bir Yıl oluyor. Çünkü Layoffs.fyi bilgilerine nazaran Lahza itibariyle 2023 yılı içinde yaklaşık 200.000 şahıs işten çıkartıldı.
Microsoft, Amazon, Google ve Salesforce gibi teknoloji devlerinin global çapta çalışanları etkileyen ek işten çıkarmaları duyurduğu bu yılın Ocak ayı temelinde 2023’ün ilerleyen ayları için sinyaller vermişti. ek olarak Yapay zeka alanındaki gelişmeler de aslında maliyetleri azaltmaya uğraşan teknoloji dünyasına ilaç üzere geldi. Kimi firmalar şimdiden birtakım Amel kollarını Yapay zeka ile otomatikleştirme kararı aldı. Birleşik Krallık’ta Değerli bir BT şirketi olan Telecom, kısa müddet Evvel önümüzdeki on Yıl içinde işgücünü 55.000 azaltmayı planladığını ve bunların 10.000’inin yapay zeka ile değiştirileceğini duyurdu.

Bir ortaya getirildiğinde, nihayet bir buçuk yılda yaklaşık 360.000 çalışan işten çıkarıldı ve önümüzdeki aylarda durumun düzeleceğine dair rastgele bir işaret görünmüyor. Teknoloji çalışanları için güç günler devam ediyor olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir