Metroid Prime Remastered – inceleme: Çok iyi bir “remake”

Yazılım Şub 21, 2023 Yorum Yok
Bilhassa nihayet yıllarda remastered ve remake oyunları Fazla Çok görmeye başladık. Birtakım oyunlar remastered’ın kimi oyunlar da remake’in hakkını sahiden veriyor. Kimileri da nitekim yalnızca Nakit kazanmak için yapılan projeler oluyor. Elbette çoğunlukla bu biçim projeleri eski oyunlarda görüyoruz. Burda aslında remastered ve remake’in farkından biraz bahsetmek gerek. Remastered dediğimizde daha Fazla grafikleri şöyle bir elden geçirilmiş, küçük yenilikler ve yükseltmelerin olduğu oyunları görüyoruz. Remake ise oyunun baştan yapılması üzere bir manaya geliyor. Fakat geçtiğimiz günlerde çıkan Metroid Prime Remastered, bu remastered ve remake isimlerini Fazla yanlış anlamış.

Bu “yanlış anlamış” cümlesini kurduğumda aklınıza Olumsuz bir Fikir gelmiş olabilir. Açıkçası benim de aklıma birinci gelen Olumsuz bir fikir olurdu fakat hayır, Metroid Prime geliştiricileri remastered olayını yanlış anlamış zira yaptıkları şey bir remake. Hem de kusursuz bir remake. Dediğim üzere olağan kaidelerde bir remastered oyun çıktığı Vakit küçük yenilikler, geliştirmeler bekleriz lakin bu oyunda güya sıfırdan yapılmış bir üretim bizleri karşılıyor. 2002 yılında yepyenisi çıkmış olan oyun esasen devrinin ve genel olarak oyun bölümünün en kıymetli, en sevilen oyunlarından birisi. Bu yüzden içerik manasında bu oyunun ziyadesiyle güzel olduğunu ve daha Evvel oynamayanların bu mevzuda başında bir soru işareti olmamasını rahatlıkla söyleyebilirim.

Remastered Değil Remake

Metroid Prime Remastered, Nintendo Switch konsolunun teknolojisini sonuna kadar kullanan ve sonları zorlayan bir yapıya sahip. Birçok açıdan günümüz oyunlarına yakın bir teknoloji sunan oyunun bunu Switch üzerinde, yani 5 yıllık bir konsolda yapması da ekstra hayranlık uyandırıcı. Metroid Prime Remastered ile Bir arada 60 FPS, yüksek ayrıntılı ve kıyı yumuşatmalı bir oyun sizleri bekliyor. TV’ye bağladığınızda 1600×900, el konsolu olarak kullandığınızda ise 1066×600’lük bir çözünürlük sunuyor. Elhasıl Metroid Prime Remastered geliştiricileri remastered olayını yanlış anlamış zira bu oyun bir remake. Hatta uygun remastered olmaktan öte âlâ bir remake.

Oynanış tarafında da küçük yenilikler mevcut. Fakat burada da Yine yepyeniye sadık kalınmış ve yenilikler aslında geliştirme usulünde bizlere sunulmuş. Bu yenilenmiş sürümde eleştirebileceğim Biricik bir ayrıntı Mevcut o da müzikler. Açıkçası orkestranın kullanıldığı yenilenmiş kesimler duymayı Fazla isterdim lakin müzik tarafında bir geliştirmeye gidilmiş üzere durmuyor. Olağan bu kadar artının yanında Fazla da göze batan bir eksi olmadığını belirtmekte fayda var.

Kesinlikle Oynanmalı

Toparlamak gerekirse ilim kurgu temalı, FPS tipindeki Metroid Prime Remastered, zati oynanışı ve evreniyle yıllar Evvel kalbimizi kazanmış bir üretim olmuştu. Yenilenen grafiklerle de günümüz kuşağına Fazla yakın bir düzeye gelmiş ve muazzam bir tecrübesi bizlere hazırlamış. nihayet vakitlerde ne yazık ki Fazla Çok oyun için düzgün ki Switch’im Mevcut diyememiştim lakin Metroid Prime Remastered ile Bir arada hem geçmişe keyifli bir seyahat yaptım hem de düzgün ki Switch konsoluna sahibim dedim. Bu yüzden Şayet Switch’iniz varsa mutlaka oynamanız gereken bir üretim, Şayet konsola sahip değilseniz de konsol aldıracak oyunların ortasına güzelce giriş yapmış bir oyun Metroid Prime Remastered.

Bu ortada dördüncü oyun da geçtiğimiz yıllarda duyurulmuştu. Metroid Prime Remastered için gösterilen itinası görünce dördüncü oyun için de düzgünce heyecanlandığımız belirtmeme gerek. Umarım bizleri Yeniden harika bir oyun bekliyordur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir